sobota, 28 września 2013

Pompy cwu – tajniki działania, instalacji, montażu


Autor: Bartosz Komaski


Pompy cwu to pompy w instalacji przygotowującej ciepłą wodę użytkową. Najczęściej są to pompy cyrkulacyjne. Jakie są ich zadania? Jak powinna wyglądać instalacja, montaż? Tego dowiesz się czytając ten artykuł.


Zadaniem pompy cyrkulacyjnej jest zapewnienie ciągłego obiegu wody użytkowej od podgrzewacza jakim może być np. kocioł gazowy do punktu, w którym woda jest pobierana. Praca tej pompy zapewnia dostęp do wody o stałej temperaturze natychmiast po odkręceniu kranu. Pompy cyrkulacyjne posiadają zdolność do niewielkiego podnoszenia, maksymalne ciśnienie robocze, którego zadaniem jest pokonanie oporów instalacji wynosi 1,0 MPa.

Do największej grupy pomp cyrkulacyjnych należą pompy, które nie posiadają mechanicznego uszczelnienia wału silnika. Pośród nich znajdują się pompy jednobiegunowe, wielobiegunowe oraz elektroniczne z płynną regulacją obrotów, posiadające zintegrowaną przetwornicę częstotliwości.

Prawidłowa instalacja pompy cwu jest niezbędnym warunkiem do prawidłowego i długoterminowego funkcjonowania pompy cyrkulacyjnej. Warunkiem koniecznym jest to, aby dostęp do przełącznika biegów był łatwy a kabel zasilający powinien być tak podłączony do skrzynki zaciskowej, aby w przypadku skroplenia pary wodnej nie ściekała ona po kablu do skrzynki, gdyż może to wywołać spięcie.

Jeśli chodzi o montaż, to także pompa cyrkulacyjna powinna być zamontowana na przewodzie cyrkulacyjnym bezpośrednio przed zasobnikiem. Za sprawą tego schłodzona woda z okolic zaworu czerpalnego wraca do zasobnika i na jej miejsce napływa ciepła.

Możemy wpłynąć na racjonalne gospodarowanie energią poprzez wyposażenie instalacji grzewczej w urządzenie sterujące automatyczną pracą cyrkulacji.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Materiały budowlane przez Internet


Autor: Marek Nowatorski


Budowa czy też remont domu to inwestycje, które mają posłużyć nam przez wiele lat. Oczywiście wiążą się one również z kosztami – nic więc dziwnego, że staramy się szukać takich rozwiązań, które okażą się jak najbardziej oszczędne.


Pamiętajmy jednak o tym, że najważniejszym kryterium materiałów budowlanych nie powinna być ich cena, ale jakość. Jeśli dokonujemy remontu czy też stawiamy dom, chcemy, by efekt naszej pracy przetrwał jak najdłużej w doskonałym stanie. Czasem więc lepiej zapłacić nieco więcej, ale mieć przy tym większą gwarancję, że za niedługi czas nie trzeba będzie robić wszystkiego od nowa.

1217210_crane

Kupując materiały budowlane można spróbować zmniejszyć nieco koszty, decydując się na zakupy w budowlanych sklepach internetowych. Transakcje drogą wirtualną mogą kojarzyć się z pewnym ryzykiem – nie możemy zobaczyć na żywo i dotknąć zamówionych przedmiotów, boimy się też, że zostaniemy oszukani, wpłacimy pieniądze, a zakupione materiały do nas nie dotrą. Warto jednak pamiętać, że są to skrajne sytuacje i w praktyce internetowe sklepy budowlane charakteryzują się szeregiem korzyści. Oto one:

-materiały budowlane dostępne on-line to dokładnie te same produkty, jakie można spotkać w tradycyjnych sklepach. Można więc obejrzeć je najpierw „na żywo”, a potem zamówić po niższych, często znacznie, cenach,

-ceny w sklepach on-line są niskie dzięki temu, że właściciel nie musi zatrudniać tak dużej ilości pracowników, jak to ma miejsce w stacjonarnych sklepach. Odchodzą też koszty za prowadzenie lokalu,

-zakupy przez Internet są dużo wygodniejsza. Bez wychodzenia z domu możemy przeglądać i porównywać ze sobą setki ofert, także różnych sklepów on-line. Jest to ogromna oszczędność czasu oraz prostszy wybór tych produktów, których kupno okaże się dla nas najbardziej korzystne. Przez Internet dokonamy też zamówienia i zapłacimy za towar, który zostanie dostarczony prosto pod wskazany adres,

-nie musimy błądzić po całych ogromnych sklepach w poszukiwaniu konkretnego materiału budowlanego, gdyż dysponujemy katalogami, w których możemy określić poszukiwaną rzecz, jej parametry, a nawet cenę, którą jesteśmy w stanie zapłacić.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Systemy wentylacji i klimatyzacji


Autor: PI


Dużymi krokami zbliża się gorące lato, a co za tym idzie coraz więcej ludzi decyduje się na montaż systemów klimatyzacji oraz wentylacji w swoich domach.


Moda jak wiadomo wzięła się od klimatyzacji w samochodach, które są uwielbiane przez dużą część Polaków. Systemy wentylacji i klimatyzacji są o tyle skuteczne, o ile właściwie są zaprojektowane oraz wykonane. Wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy i w wielu przypadkach systemy te bardziej szkodzą niż pomagają, choć czysto teoretycznie – powietrze w nagrzanych pomieszczeniach bardzo szybko można schłodzić.

Decydując się na montaż wentylacji w swoim domu, należy wziąć dobrą firmę, która na swoim koncie ma już bardzo wiele montażów, a co za tym idzie właściwe doświadczenie. To da nam gwarancję, że nasz system wentylacyjny będzie odpowiednio działał.

W trakcie użytkowania systemu klimatyzacji bądź wentylacji należy pamiętać o regularnych przeglądach serwisowych (na przykład w celu sprawdzenia rekuperatów), które są niemalże obowiązkowe, bowiem w systemach wentylacyjnych co roku zbiera się bardzo dużo bakterii, które bardzo lubią tego typu systemy. Włączenie po sezonie zimowym takiego systemu, może sprawić, że po prostu zachorujemy. Właśnie dlatego w systemach wentylacyjno-klimatyzacyjnych montowane są specjalne filtry przeciwpyłkowe oraz filtry powietrza. Trzeba pamiętać o stałych serwisach owych filtrów, nie dotyczy to wyłącznie mieszkań czy domów, ale również aut, bo to właśnie w nich jesteśmy narażeni najbardziej na zakażenie bakteriami, które wydobywają się z systemu wentylacyjnego.

Decydując się na wentylację powinniśmy także określić, jaki typ pragniemy zamontować. Obecnie coraz bardziej popularna staje się wentylacja mechaniczna, ponieważ ma wiele przewag nad wentylacją grawitacyjną. Różnica jest oczywiście w cenie, bowiem ta druga jest sporo tańsza, jednak skuteczność wentylacji mechanicznej bije na głowę pozostałe systemy wentylacji grawitacyjnej, do której prawidłowego funkcjonowania musi być spełniony szereg istotnych warunków.

W związku z tym, że wiosna już za pasem, jest to odpowiedni moment, aby zastanowić się nad swoim systemie klimatyzacyjnym na te ciepłe letnie dni.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Termowizja w przeprowadzaniu audytów


Autor: Paulina Mocarska


Audyt energetyczny to profesjonalny oraz dokładny werdykt, określający sposób wprowadzenia pewnych zmian w izolacjach budynku, tak, aby ilość zużywanej do ocieplenia energii nie odchodziła z wnętrza pomieszczeń przez mostki termiczne.


Uzyskanie audytu to otrzymanie swego rodzaju porady, dzięki której możemy dowiedzieć się, które z technik oraz produktów będą najbardziej efektywne dla instalacji izolacyjnej naszego domu.

Jedna z metod przeprowadzania pomiarów to termowizja, inaczej nazywana termografią. Pozwala ona uzyskać obraz rozkładu temperatur danego otoczenia. Dzięki termowizji można szybko oraz dokładnie lokalizować miejsca podwyższonej temperatury czyli wspomniane wcześniej mostki termiczne.

O wykorzystaniu termowizji decydują liczne zalety przeprowadzania tego typu badań. Posługując się kamerą termowizyjną, nie musimy wyposażać się w żadne dodatkowe instalacje. Niewymagany jest nawet kontakt z danym obiektem. Sprawdza się to w przypadku instalacji elektrycznych oraz takich miejsc jak dachy, gdzie bezpośredni dostęp do badanego terenu jest co najmniej niewygodny. Kolejnym korzystnym czynnikiem jest możliwość łatwego odczytu nieprawidłowości w termoizolacji budynku. Czytelny rozkład temperatur wraz z określoną skalą pozwalają na wyciągnięcie odpowiednich wniosków nawet przez osobę, które nie posiada żadnej wiedzy z dziedziny przeprowadzania badań termograficznych.

Elementy, jakie powinien zawierać każdy audyt energetyczny to sposoby na poprawienie stanu termoizolacji danego budynku oraz ocena opłacalności każdego z nich. W informacjach zawartych w audycie powinny znaleźć się dane na temat kosztów, jakie trzeba ponieść w celu przeprowadzenia zmian, zysków jakie osiągniemy, minimalizując zużycie energii oraz czasu, w którym będziemy mogli zauważyć pożytek wprowadzonych przekształceń.

Przeprowadzenie audytu energetycznego jest szczególnie polecane w momencie, gdy planujemy remont budynku oraz tuż po jego zakończeniu. W pierwszym przypadku będziemy mogli uzyskać wgląd na to, jak poprawnie powinny być wykonane prace remontowe wraz z uwzględnieniem czynnika opłacalności termoizolacji. Pomiary wykonane po odnowieniu budynku mogą uwidocznić błędy w pracy wykonanej przez ekipę budowlaną.

Opłacalność audytu uzależniona jest od późniejszego korzystania z nieruchomości. Jeśli przewidujemy przeżyć w niej kilka lat, koszty przeprowadzenia audytu oraz unowocześnienie izolacji zwrócą się na przestrzeni tego czasu. Przedstawienie audytu jest podstawą do podniesienia ceny sprzedażnej nieruchomości.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Ile kosztują kotły gazowe i dlaczego tak drogo?


Autor: Karol Stopka


Ceny najdroższych przekraczają sto tysięcy złotych. Najtańsze można kupić za niecałą stówę. Ile konkretnie kosztują kotły gazowe i czym się różnią?


Zróżnicowanie urządzeń sprawia, że trudno jednoznacznie powiedzieć, ile kosztują. Warto więc przeprowadzić systematyczną analizę, dzięki której wiadomo będzie, z jakim wydatkiem trzeba się liczyć w konkretnym przypadku.

Najtańsze: tradycyjny junkers w twoim domu

Przegląd kotłów najlepiej zacząć od tych najtańszych. To dobrze znane urządzenia, które większość określa mianem junkersów. Nazwa pochodzi oczywiście od marki jednego z największych producentów. Warto jednak pamiętać, że w sprzedaży są także przepływowe kotły gazowe innych firm, jak choćby Vaillant.

Takie urządzenia są stosunkowo proste. Woda przepływa przez grzałkę, która z kolei uzyskuje wysoką temperaturę na skutek spalania płomienia gazu. Później ciepła ciecz trafia do kranu. To system wykorzystywany w większości polskich mieszkań. Ile kosztują takie przepływowe ogrzewacze?

Najtańsze kupić można już za niespełna pięćdziesiąt złotych. Trzeba jednak pamiętać, że są to urządzenia mało wydajne, których można używać raczej do podgrzewania wody do mycia rąk, a nie do przygotowywania gorącej kąpieli. Podgrzewacze przepływowe o standardowej wydajności to wydatek rzędu 200 zł.

Kto chce mieć urządzenie wydajniejsze lub bardziej zaawansowane technicznie, może oczywiście takie kupić. Najdroższe kotły gazowe w tej kategorii osiągają ceny przekraczające nawet 2,5 tys. zł.

Średnia półka: kotły gazowe dwufunkcyjne

O ile popularne junkersy sprawdzają się głównie w mieszkaniach, budynkach wielorodzinnych, w domach stawianych indywidualnie często wykorzystywane są urządzenia dwufunkcyjne. Na czym polega zasadnicza różnica?

Standardowe, przepływowe kotły gazowe po prostu podgrzewają wodę, która wykorzystywana jest do mycia. Te, które mają dwie funkcje dodatkowo podnoszą temperaturę wody używanej do ogrzewania domu. Spełniają więc tę samą rolę, co piec węglowy czy gazowy.

Także w tym przypadku różnice w cenie są bardzo różne. Najtańsze dostępne są za niespełna tysiąc złotych. Z reguły cena jest jednak wyższa. W większości przypadków przekracza 1,5 tys. zł. Kto jednak chce kupić urządzenie w nieco bardziej satysfakcjonującym standardzie, musi wydać więcej niż 2 tys. zł. Najwięcej kotłów znaleźć można w przedziale od 2 do 5 tys. zł. Najdroższe urządzenia z tej kategorii kosztują kilkanaście tysięcy zł.

Najdroższe: kotły stojące

Inna sprawa, że wiele urządzeń wiszących nie zawsze jest na tyle wydajnych, żeby spełnić wymagania niektórych użytkowników. Producenci oferują więc kotły gazowe stojące, o znacznie większej wydajności. Dzięki temu można ogrzać wodę pozwalającą utrzymać temperaturę w dużym budynku.

W zależności od rodzaju, takie kotły mogą kosztować od 3,5 tys. zł w przypadku zwykłych urządzeń do wykorzystania w niewielkim budynku mieszkalnym, przez kilkanaście tysięcy za nieco bardziej zaawansowane, aż po kilkadziesiąt tysięcy za kotły o bardzo wysokiej wydajności. Najdroższe sprzedawane są po 120-130 tys. zł. Te używane są jednak przede wszystkim w budownictwie komercyjnym lub wielorodzinnym.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak przygotować dom na wiosnę? Wiosenne porządki.


Autor: Henryk Czerwinski


W okresie zimowym bardzo często przebywamy zamknięci w czterech ścianach. Przez to wiele rzeczy wchodzących w skład naszego domu jest po prostu zaniedbanych. Wraz z nadejściem wiosny, gdy za oknami panuje przyjemna temperatura, warto zabrać się za porządki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przygotowując dom do wiosny.


Wiosenne porządki warto zacząć od obchodów naszej nieruchomości. Zwróćmy uwagę na to co zalega na trawniku, popatrzmy na okna i dach, przyjrzyjmy się elewacji oraz rynnom. Dlaczego zaczynamy od zewnątrz? Zimą panują bardzo niskie temperatury przez co zewnętrzna część domu ulega większemu zużyciu niż wnętrze.

1. Podczas obchodów zwróć szczególna uwagę na okolice okien i drzwi, zwłaszcza na uszczelki. Sprawdź czy zachowały swoje uszczelniające właściwości, czy są elastyczne. Jeżeli są twarde i popękane, powinieneś wymienić je na nowe.

2. W trakcie wykonywania oględzin dachu zwróć uwagę na to, czy nie brakuje dachówek lub czy któraś z nich nie uległa złamaniu. Złamane lub obluzowane dachówki wymień na nowe, nie zagrażające bezpieczeństwu przechodniów. Wyciągnij z garażu drabinę, przy pomocy której oczyścisz rynny z zalegającego brudu: liści, martwych gryzoni, gałązek i temu podobnych rzeczy.

3. Wraz z wiosną nadchodzi czas, podczas którego wyciągamy z garażu niezbędne przybory: grabie, łopatę, węże ogrodowe, kosiarkę, nożyce do przycinania krzewów i drzew. Sprawdź, czy któreś z twoich narzędzi nie uległo zepsuciu. Jeżeli wąż ogrodowy pękł, będziesz musiał go wymienić. Sprawdź swoje narzędzia pod kątem występowania rdzy oraz przetestuj trzonki narzędzi ogrodniczych pod kątem stabilności.

4. Najwyższy czas aby zacząć wdrażać zmiany wokół domu. Zagrab trawnik, zamieć chodniki, sprawdź czy elewacja budynku znajdująca się najbliżej podłoża nie wymaga czyszczenia. Jeżeli zajdzie taka potrzeba umyj elewację - pamiętając przy tym, że dom jest tak piękny wewnątrz jak widzą go na zewnątrz. Nie chcesz przecież przestraszyć swoich gości, wywrzeć na nich złego pierwszego wrażenia?

5. Obok jesieni, wiosna jest najwłaściwszym terminem by sprawdzić stan ogrzewania, wentylacji i systemu klimatyzacji. Jakość powietrza ma bardzo duży wpływ na stan naszego samopoczucia i zdrowia. Z tego względu powinieneś wymienić filtry powietrza i jeszcze przed nastaniem lata sprawdzić, czy klimatyzator jest w dobrym stanie.

6. Skoro już poradziliśmy sobie na zewnątrz, czas wziąć się za wnętrze budynku. Zacznij od czyszczenia okien i wpuszczenia do domu świeżego powietrza. Następnie możesz przejść do wyczyszczenia wentylacji, okolic kominka i innych newralgicznych miejsc. Wyczyść dom od podłogi po sufit.

7. Koniec końców sprawdź stan systemów wpływających na zdrowie użytkowników domu. Przetestuj czujniki alarmowe, na czele z czujnikiem dymu i czujnikiem tlenku węgla (czadu). Sprawdź jak działa gaśnica oraz czy któreś z leków znajdujących się w apteczce nie uległy przedawnieniu. Jeżeli wszystko jest sprawne, jesteś już gotowy by cieszyć się wiosną i nadchodzącym latem.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dlaczego warto wybrać okna drewniane?


Autor: natalia staśkowiak


Wśród elementów naszych domów, które na komfort i bezpieczeństwo mieszkania mają szczególnie duży wpływ, na pewno znajdują się drzwi i okna. Od tego, jakie okna oraz drzwi – zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne – wybierzemy, zależeć będzie w ogromnej mierze wygoda i bezpieczeństwo.


Dotyczy to zwłaszcza okien, które koniecznie powinny być szczelne oraz wytrzymałe. Jak wiadomo, żyjemy w strefie klimatycznej, w której przez większą część roku panują niezbyt przyjemne dla człowieka warunki atmosferyczne.

Okna powinny zatem w stu procentach chronić wnętrze naszego mieszkania przed niskimi temperaturami, wiatrem czy opadami. Ich szczelność ważna jest również z przyczyn ekonomicznych – jak pokazują bowiem wszystkie niemal badania na ten temat, od tego, na ile szczelne są nasze okna, zależy wysokość opłat, jakie ponosić będziemy musieli w związku z ogrzewaniem naszego domu.

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że przez nieszczelne okna ulatuje znacznie więcej energii cieplnej, którą można by wykorzystać do ogrzania pomieszczeń naszego domu – w przypadku jednak, kiedy nasze mieszkanie wyposażone jest w stare okna, bezpowrotnie ją tracimy.

Dlatego też warto co jakiś czas wymienić okna – dzięki temu będziemy mogli cieszyć się stuprocentową ochroną zarówno przed warunkami atmosferycznymi, jak i hałasem pochodzącym z zewnątrz, co z całą pewnością szczególnie mocno docenią mieszkańcy centrów miast bądź miejsc, gdzie natężenie zgiełku jest większe, niż w gdzie indziej.

Po latach popularności okien plastikowych, do łask wracają znowu okna drewniane – nie dzieje się tak jednak bez powodu, a przyczyny, dla których coraz więcej osób ostatnimi czasy sięga po okna wykonane z drewna są oczywiste.

Po pierwsze na pewno, okna drewniane od plastikowych odróżnia ich cena – w porównaniu z podobnej klasy modelami okien plastikowych, propozycje z drewna są dużo tańsze, co w przypadku większych domów ma z całą pewnością szczególnie duże znaczenie.

Niższa cena nie oznacza jednak pod żadnym pozorem, że okna drewniane ustępują w czymkolwiek swoim droższym odpowiednikom – są tak samo funkcjonalne i wytrzymałe, o ile tylko zadbamy o to, by zawsze były one poddawane odpowiednim dla nich zabiegom konserwacyjnym. Warto pamiętać także o tym, że okna z drewna wyglądają znacznie lepiej od plastikowych – nadadzą się do każdego wnętrza, stając się jego niewątpliwą ozdobą.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje ogrzewania?


Autor: natalia staśkowiak


Każdy z nas na pewno chce, by jego dom spełniał wszystkie jego oczekiwania. Powinien zatem być nie tylko piękny i urządzony dokładnie tak, jak sobie to wymarzyliśmy, ale również bezpieczny i funkcjonalny, co ważne, o każdej porze roku.


Jak wiemy, nasz kraj położony jest tak, że przez naprawdę sporą część roku zmagamy się z niezbyt przyjemnymi temperaturami i innymi warunkami atmosferycznymi, które nie sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

Warto zadbać o to, by przebywając wtedy w domu móc cieszyć się komfortem i wygodą. Oczywiście chodzi o zainstalowanie najbardziej odpowiedniego dla naszych potrzeb i możliwości finansowych ogrzewania.

W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest całe mnóstwo rozmaitych systemów cieplnych, z których każdy ma swoje wady i zalety, przez co świetnie sprawdza się w innych okolicznościach.

Podczas wybierania ogrzewania do swojego domu warto je wziąć pod uwagę – w ten sposób zyskamy stuprocentową pewność co do tego, że z systemu grzewczego w naszym mieszkaniu będziemy całkowicie zadowoleni, a naszej radości z właściwie dokonanego wyboru nie zaćmią zbyt wysokie rachunki. Jakie więc wyróżniamy rodzaje ogrzewania?

Niewątpliwie prym wiedzie tradycyjne ogrzewanie kotłowe, w którym paliwem może być drewno bądź węgiel kamienny. Jest on w naszym kraju zdecydowanie najpopularniejszy, co z całą pewnością zawdzięcza przede wszystkim szerokiej dostępności paliwa i elementów systemu.

Jego zaletą jest również cena paliwa – węgiel opałowy należy bowiem do najtańszych na naszym rynku paliw. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszą się systemy zasilane prądem i gazem. W przeciwieństwie do omówionego przed chwilą systemu, są one o wiele bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i emitują do atmosfery żadnych szkodliwych substancji.

Są jednak równie skuteczne, co ogrzewanie węglowe i w zupełności wystarczą do tego, by ogrzać największy nawet dom. Na każdą beczkę miodu przypada jednak łyżka dziegciu – w tym wypadku chodzi o stosunkowo wysokie koszty utrzymania takiego ogrzewania, dlatego też wybierane są przede wszystkim przez tych nieco zamożniejszych właścicieli domów. Ostatnimi czasy prawdziwą furorę robi także ogrzewanie działające w oparciu o kolektory słoneczne – jest ono ekologiczne i tanie, jednak jego montaż wiąże się ze sporą inwestycją, która zwraca się po kilku latach użytkowania.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Twarda woda w domu


Autor: Jan Marczak


Zastanawiasz się czy Ciebie też dotyczy problem twardej wody? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że osad powstający na armaturze może być symptomem posiadania wody, która stanowi potencjalne zagrożenie dla urządzeń AGD (pralek, zmywarek itp.)


Twarda woda w polskim domu to codzienność. Wiele ludzi narzeka na kamień na bateriach, umywalkach, w wannach. Ciągłe powstawanie osadu zmusza nas do częstego używania detergentów i marnowania czasu na doczyszczanie baterii umywalkowych. Mimo naszego trudu włożonego w polerowanie akcesoriów łazienkowych - efekt błyszczących wylewek utrzymuje się co najwyżej kilka godzin. Uporczywy kamień wraca.

Jakie są inne problemy związane z twardą wodą? Zakamieniony czajnik, mętna woda w kawie i herbacie i osad na dnie szklanek, awarie zmywarek, pralek, ekspresó do kawy. To tylko przykłady. Problem twardej wody dotyka wszystkich urządzeń AGD.

Aspekt zdrowotny twardej wody jest jeszcze bardziej niepokojący. O ile odpowiednia zawartość wapnia i magnezu nam nie szkodzi (nawet jest pożyteczna), to bardzo twarda woda może powodować u nas powstawanie kamienicy nerkowej (co w afkecie może doprowadzić do utworzenia się w naszych nerkach kamienia).

Co więcej, twarda woda ma nageatywny wpływa na naszą cerę i włosy. Skóra po kąpieli w twardej wodzie jest przesuszona, a włosy słabo odżywione (mimo używania przeróżnych kosmetyków). Ludzie z problemami trądzikowymi są zmuszeni do mycia twarzy wodą źródlaną/mineralną, by uniknąć podrażnienia.

Rozwiązaniem problemu z twardą wodą może być instalacja specjalnych urządzęń, które centralnie uzdatniają wodę w naszym domu. Na rynku pojawiły się zmiękczacze, które całkowicie eliminują problem twardej wody, która jest dostarczana do kuchni, łazienki itp. Profesjonalne zmiękczacze są bardzo wygodne ponieważ eksploatacja tych filtrów do wody ogranicza się praktycznie do wymiany solanki raz na jakiś czas.

Przed wyborem odpowiedniego urządzenia należy się jednak poważnie zastanowić, ponieważ jest to inwestycja lata (profesjonalne filtry do wody nie wymagają żadnych napraw i ponoszenia dodatkowych kosztów).


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czym wyłożyć nasz podjazd oraz okolice domu?


Autor: bruki


Kończąc budowę naszego domu zastanawiamy się nad wyłożeniem naszego chodnika wokół domu.


Stawiamy sobie pytanie co jest lepsze. Do wyboru mamy wiele rozwiązań. Żwir, płyty chodnikowe oraz kostki granitowe.Żwir nie jest wygodny, wszędzie go pełno i nie sposób nad nim zapanować. Płyty chodnikowe nie są wytrzymałe. Pod wpływem pogody pękają, ciężar również nie jest dla nich przyjazny. Najlepszym rozwiązaniem jest kostka granitowa. Jest mała i bardzo wytrzymała.

Dzięki jej małym rozmiarom ciężar rozkłada się na wielu kostkach, a nie na jednej płycie. Dzięki temu mamy pewność, że nie pękną. Sam granit jest bardzo wytrzymały dzięki czemu wahania temperatur, woda oraz lód mu nie straszne. Wielką zaletą małych rozmiarów kostki jest tworzenie wyśmienitych wzorów. Kostki są dostępne w wielu kolorach, co daje nam olbrzymie pole do popisu.

Firmy brukarskie nie tylko zajmują się produkcją kostki. Kostki nie należy układać samemu, jeżeli nie mamy doświadczenia oraz odpowiedniego sprzętu. Firma brukarska prowadzi również usługi układania kostki brukowej, czyszczenie. Kolejną usługą jest konserwacja. Warunki atmosferyczne są nieubłagalne nawet dla granitu, który słynie z wytrzymałości. Mała szczelina spowoduje rozsadzenie kostki przez lód. Tutaj wyłania nam się największa zaleta kostki.

Podczas takiego incydentu będziemy musieli wymienić tylko jedną małą kostkę, a nie większą płytę, która jest oczywiście droższa. Osoby pracujące w firmie brukarskiej z pewnością doradzą Państwu co należy wybrać by nie stracić.

Należy również zwrócić uwagę na cenę kostki brukowej. Nie da się tanio kupić dobrej jakości produktu, gdyż każdy towar musi spełniać odpowiednie wymagania, musi charakteryzować się niezwykle niską nasiąkliwością, oraz powinien spełniać normy europejskie, a to zawsze musi się wiązać z wyższą ceną.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Oszczędność w kuchni. Skuteczne sposoby na płacenie mniejszych rachunków


Autor: JakubRefer


Gotowanie, oprócz ogrzewania domu, to najbardziej prądożerna czynność, generująca w skali roku koszty przekraczające nawet kilka tysięcy złotych. Jest jednak kilka sposobów na ograniczenie zużycia energii, nawet bez zbędnych inwestycji.


Najpierw zastanówmy się, co tak naprawdę powoduje, że płacimy wysokie rachunki za prąd używany w kuchni? Do najczęstszych błędów popełnianych podczas gotowania posiłków należą:

  • Podgrzewanie potraw w zbiorczych naczyniach. Jeśli z garnka odłożymy tylko potrzebną w danej chwili ilość potrawy, reszta nie będzie wymagała podgrzania i tym samym zużyjemy znacznie mniej energii.
  • Gotowanie pełnego czajnika, gdy potrzebujemy tylko 250 ml wrzątku. Gotowanie pełnego czajnika wody na jedną herbatę to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Nie zdajemy sobie sprawy, że takie działanie powoduje, że zużywamy nawet kilkakrotnie więcej energii niż potrzeba.
  • Korzystanie z garnków z grubym dnem do podgrzewania. Jeśli chcemy tylko "podgrzać" potrawę na kuchence, warto skorzystać z garnka z cienkim dnem. Te z grubym spodem są bardziej ekonomiczne, ale tylko w przypadku długiego gotowania. Dno kumuluje energię i potem ją oddaje, ale podgrzewanie dna też trwa jakiś czas.
  • Pieczenie potraw "prosto z zamrażarki". Aby oszczędzić energię na rozmrożenie potrawy podczas jej pieczenia (np. mięsa), warto dzień przed pieczeniem przełożyć je do lodówki, by zaczęło się rozmrażać. W ten sposób nie będziemy musieli tracić cennego prądu lub gazu na rozmrażanie.
  • Korzystanie z przestarzałego sprzętu. Nie tylko garnki, ale także sama kuchenka może zużywać dużo energii. W kuchni gazowej powinniśmy co roku przeprowadzać kontrolę palników i ewentualnie wymieniać je na nowe. Natomiast podczas zakupu kuchenki na prąd powinniśmy skłaniać się w stronę kuchni indukcyjnych.

Zastanówmy się teraz, w jaki sposób możemy oszczędzić pieniądze w kuchni na etapie jej projektowania?

kuchenka indukcyjnaPrzede wszystkim zwróćmy uwagę na porównanie zużycia prądu kuchni gazowych, ceramicznych i indukcyjnych. Wynika z niego jednoznacznie, że kuchnie indukcyjne należą do najbardziej oszczędnych i wymagają mniej pracy przy obsłudze i czyszczeniu.

Drugie na podium znajdują się oczywiście kuchnie tradycyjne - gazowe. Pamiętajmy jednak, że nie każdy może pozwolić sobie na instalację gazową (szczególnie jeśli mieszka w bloku), a jej koszt to dodatkowe kilka tysięcy złotych.

W nowych domach coraz częściej wszystkie instalacje projektuje się w oparciu o prąd, który mimo wysokich kosztów jest znacznie wygodniejszy. W kuchni natomiast, jeśli korzystamy z indukcji, jest znacznie tańszy od gotowania na gazie.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Kilka sprawdzonych sposobów na komary


Autor: Alicja Rewa


Każdy medal ma dwie strony, a każde lato ma całą armię specjalistów od zakłócania naszego wypoczynku. Uciążliwi krwiopijcy tylko czekają na to, aby skosztować naszej krwi – jeśli więc nie chcemy być przymusowymi dawcami krwi, poznajmy kilka sposobów na odstraszenie komarów.


W przypadku komarów, tak jak i w wielu innych sytuacjach – lepiej zapobiegać niż usuwać skutki. Stąd też warto zaopatrzyć się w specjalne środki, które pozwolą zniechęcić naszych braci mniejszych do kosztowania naszej krwi. Najpopularniejszym sposobem unikania komarów jest spryskiwanie ciała i ubrania specjalnymi substancjami, które mają studzić zapał krwiopijców. Ich wadą jest jednak to, że często nie są całkowicie skuteczne, a do tego zapach takich płynów bywa bardzo drażniący (niekiedy powoduje także uczulenia).

Znacznie zdrowszym i estetyczniejsyzm sposobem jest wykorzystanie roślin, których zapach odstrasza komary. Tutaj zyskujemy nie tylko cudowne naturalne aromaty, ale także bezpieczna ochronę. Do roślin, za którymi nie przepadają komary możemy zaliczyć: miętę, bazylię, lawendę czy też aromatyczną pelargonię. Bardzo przyjemnym sposobem odstraszania komarów są też skoncentrowane olejki eteryczne. Są one skuteczne zarówno po skropieniu skóry i ubrań, jak i przez podgrzewanie ich lub wykorzystanie w świecach i podgrzewaczach. Komary nie lubią na przykład zapachu goździków, wanilii czy też aromatu geraniowego.

Doskonałym sposobem na uniknięcie pogryzień jest zamontowanie specjalnych moskitier. Ważne, aby znajdowały się one we wszystkich używanych oknach i drzwiach. Najpraktyczniejsze są moskitiery montowane na specjalnym stelażu, który umożliwia otwieranie i zamykanie okna – wraz z moskitierą. Moskitiera może być także praktyczną i ciekawą ozdobą. Doskonale prezentuje się na przykład elegancka moskitiera umieszczona nad łóżkiem. Jest nie tylko efektowna, ale także bardzo praktyczna. Moskitiery montuje się także przy lepszych huśtawkach i pawilonach ogrodowych.

Jeśli nieco zaniedbaliśmy prewencję, są też sposoby na unicestwienie natrętnego krwiopijcy. Bardzo popularne są specjalne urządzenia, które po podłączeniu do gniazdka elektrycznego emitują substancję, działającą owadobójczo. Są one dość bezpieczne, jednak nie należy ich nadużywać i stosować z małych pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci lub ludzie osłabieni lub chorzy. Popularne są także specjalne lampy owadobójcze, które pozwalają na ostateczne rozprawienie się z komarami, jednak dla wielu są one nieestetyczne i nieco makabryczne. Nadal niesłabnącą popularnością cieszą się stare dobre kapcie i gazety – jednak ich wadą jest to, że po każdej małej zbrodni, zyskujemy nieestetyczną plamę na ścianie. W takim przypadku, znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie specjalnej elektrycznej paletki, która pozwoli uniknąć obciążających nasze wnętrze dowodów zbrodni.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Podłogi z drewna – wygoda, estetyka i solidność


Autor: natalia staśkowiak


Podłoga zajmuje bardzo sporą powierzchnię w każdym pomieszczeniu. Dlatego właśnie warto zadbać, aby element ten był wygodny i prezentował się bardzo atrakcyjnie pod względem wizualnym. W tym celu wielu ludzi korzysta z drewna. Jest to niezwykle trwały surowiec, który jednak można poddawać bardzo łatwej obróbce.


Dzięki temu można tworzyć wiele elementów wnętrzarskich wykonanych z drewna, w tym elementy przeznaczone do pokrywania podłóg.

Drewniane podłogi cieszą się coraz większą popularnością. Ludzie decydują się na różnego rodzaju panele podłogowe oraz inne pokrycia podłóg wykonane z drewna, specjalnej mieszanki drewna lub z desek itp. Wybierając takie elementy do własnego domu, należy zwrócić uwagę na różne właściwości tych produktów.

Solidność jest zawsze najważniejszą cechą paneli oraz innych elementów drewnianych umieszczanych na podłogach. Produkty tego typu powinny być odporne na uszkodzenia, zadrapania, a także na mycie ich przy pomocy wody i środków chemicznych. W związku z tym najlepsze są elementy pokrywane specjalnymi środkami ochronnymi zapewniającymi nie tylko solidność, ale również atrakcyjny wygląd elementów drewnianych.

Kolejną bardzo ważną cechą, jaką powinny się charakteryzować drewniane podłogi, jest atrakcyjny wygląd. Wybierając ładne panele i inne elementy w ciekawych wzorach i kolorach można znacznie upiększyć jedną z największych, obok ścian i sufitu, powierzchni w pomieszczeniu, a tym samym wzrośnie ogólna atrakcyjność całego wnętrza.

Wybór ekipy montażowej

Jeżeli mowa o solidności i wysokiej jakości, to należy zwrócić uwagę na firmę, która będzie zajmować się procesem zakładania takich podłóg. Warto powierzyć taką pracę specjalistom, ponieważ samodzielne jej wykonywanie może przysporzyć wielu trudności i zająć bardzo wiele czasu.

Ekipa wykonująca drewniane podłogi powinna być doświadczona w tym co robi. Warto poszukać innych klientów tej firmy i poznać opinie na jej temat. Internet jest świetnym źródłem takich informacji. Warto także poszukać zdjęć wykonanych przez daną firmę projektów. Dzięki temu można samodzielnie ocenić czy taki wykonawca spełnia nasze wymagania. Konkurencja na rynku jest dość spora, więc każdy może wybrać spośród co najmniej kilku, jeśli nie kilkunastu wykonawców zajmujących się podłogami drewnianymi.

Podłogi z drewna, to bardzo ciekawy pomysł na polepszenie wyglądu i solidności wnętrz mieszkalnych. Należy jednak odpowiednio przygotować się do tego procesu. Warto spędzić trochę czasu i zastanowić się nad wyborem najsolidniejszych materiałów oraz najlepszych możliwych wykonawców.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Renesans pieców kaflowych


Autor: Krystyna Kot


Piece kaflowe przeżywają swój renesans. Do niedawna można je było spotkać w wiekowych kamienicach lub starych budynkach. Dzisiaj powraca moda na kafle.


Nowoczesny, wystudiowany design 'pod linię' skutecznie konkuruje z nostalgią i sentymentem, ze wspomnieniem wiejskiego domu, ciepłem kafli i wygrzewającym się na piecu kotem. Taki obrazek, przeniesiony w dzisiejszą rzeczywistość i architekturę zyskuje coraz więcej zwolenników. Nie tylko miłośnicy tradycji zauważają urok pieców kaflowych - widzą je również ci, którzy poszukują nowoczesności, oryginalności i nowatorstwa. Zawód zduna, wspierany przez architekta bądź projektanta powraca do łask, a kaflarnie pracują na wysokich obrotach.

I chociaż dzisiejsze piece kaflowe to efekt połączenia tradycyjnych rozwiązań z nowoczesnymi technologiami, kafle to jednak nadal czysta natura i tradycja. Podobnie jak przed wielu laty tak i dzisiaj - sztuka po sztuce, za pomocą manufaktur - są ręcznie formowane, malowane, glazurowane i wypalane. Różnorodność kolorów, wzorów , kształtów i rozmiarów kafli, motywów zdobniczych (ręcznie malowanych, nawet na życzenie) pozwala na zaspokojenie potrzeb każdego klienta. Największym powodzeniem jednak cieszą się najprostsze, najbardziej tradycyjne formy ceramiki w odcieniach brązu, butelkowej zieleni czy bieli. W ofercie kaflarni znajdują się również unikaty, będące artystycznym czy malarskim dziełem sztuki.

Piec kaflowy pozwala na ogrzewanie pomieszczeń przez bezpośrednie promieniowanie ciepła. Ciepło kumulowane jest w szamocie, a następnie oddawane przez około 12 godzin. Piec kaflowy może być jedynym źródłem ogrzewania domu - jeden piec, usytuowany w odpowiednim miejscu ogrzeje ok. 60 m. kw. powierzchni użytkowej. Aby zapewnić ciepło w budynku, wystarczy rozpalić tylko raz dziennie. W piecu kaflowym można również zastosować płaszcz wodny.

Ogromną zaletą kafli jest łatwość w pielęgnacji - by pięknie lśniły, wystarczy sama woda. Nie wymagają konserwacji, a ząb czasu nie zaznacza na nich swego piętna w postaci pęknięć i przebarwień. Wprost przeciwnie - im są starsze, tym piękniejsze, nabierają specyficznego wyrazu i tego, co nazywamy 'duszą', tworząc ciepły, rodzinny, sielski klimat.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak wybrać dobry piec wolnostojący?


Autor: Szymon Machniewski2


Kiedy nastają pierwsze jesienne chłody, każdy zaczyna myśleć o efektywnych sposobach na ogrzanie domu. W tym kontekście często mówi się o wolnostojących piecach – czyli o kozach.


Mają one licznych zwolenników i są traktowane jako alternatywa dla kominków, chociaż warto pamiętać, iż nie jest to system ogrzewania domu, ale metoda na dogrzanie pojedynczych pomieszczeń.

Modele żeliwne i ze stali

W handlowej ofercie można obecnie znaleźć piece wolnostojące wykonane z żeliwa oraz ze stali. Modele stalowe odznaczają się bardzo nowoczesnym wyglądem. Nagrzewają się dość szybko, ale niestety równie prędko tracą temperaturę. Jak na tego typu urządzenia, są stosunkowo lekkie. Kosztują mniej niż kozy żeliwne – i dla wielu osób jest to zdecydowanie najważniejszy argument przemawiający na ich korzyść. Żeliwne piece wolnostojące są co prawda droższe, ale za to trwalsze (a to oznacza, że korzystać z nich można przez naprawdę długi czas). Wynika to z faktu, iż żeliwo jest materiałem wysoce uodpornionym na korozję. Ponadto pozwala na uzyskiwanie ciekawych, niekiedy niezmiernie finezyjnych form, więc jeśli komuś zależy na tym, by piec wolnostojący prezentował się stylowo, klasycznie, to model żeliwny jest zdecydowanie strzałem w dziesiątkę.

Parametry pieca

Materiał z jakiego koza została wykonana oraz jej cena nie są naturalnie jedynymi kryteriami jakie trzeba mieć na względzie przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Liczą się także jej techniczne parametry, a w szczególności moc oraz sprawność. Porządna koza to taka, której sprawność kształtuje się na poziomie co najmniej 70 procent. Moc pieca wolnostojącego to już dużo bardziej skomplikowana sprawa. Należy brać pod uwagę nie tylko zalecenia producenta w tym zakresie, ale też i inne czynniki. Jest oczywiste, że moc kozy musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia, w którym zostanie ustawiona, aczkolwiek ważne jest też stan termicznej izolacji budynku, szczelność okien itp. Aby wyliczenia były trafne i adekwatne do rzeczywistych warunków, najrozsądniej jest zwrócić się o pomoc w tej kwestii do fachowca. Pod względem instalacyjnym koza nie jest tak wymagająca jak kominek. Dużym jej atutem jest to, że ciepło oddaje do otoczenia całą swą powierzchnią – włączając w to rurę, za pośrednictwem której jest podłączona do przewodu kominowego. Nowoczesne piece wolnostojące wyposażone są w zamknięte komory spalania, co przekłada się na bezpieczeństwo i wygodę ich użytkowania. Mają mniej lub więcej funkcji – im jest ich więcej, tym większe wydatki trzeba ponieść na zakup takiego urządzenia.



Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak wybierać kominek?


Autor: Szymon Machniewski2


Współczesne kominki są bardzo funkcjonalnymi i wygodnymi urządzeniami, dzięki którym można z powodzeniem ogrzać cały dom – wystarczy jedynie rozprowadzić przewody do poszczególnych pomieszczeń.


Jest to jednak przedsięwzięcie dość drogie i wymagające uwzględniania wielu aspektów, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na użyteczność takiego rozwiązania.

Rodzaj paleniska

Nowoczesne kominki posiadają zamknięte paleniska – taka opcja sprzyja zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników. Otwarte paleniska dają co prawda przyjemne wrażenia, ale stwarzają też spore zagrożenie. Łatwo może dojść do zaprószenia ognia i pożaru, w związku z czym nawet wówczas, gdy jedynie się tlą, nie wolno pozostawiać ich bez nadzoru. Nie ma tutaj poza tym możliwości, by kontrolować przebieg procesu spalania – z kolei w kominkach z zamkniętymi paleniskami taka opcja istnieje. Są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu. Jednakże nie jest to jedyny czynnik decydujący o funkcjonalności kominka. Należy też zwracać uwagę m. in. na to, z czego został wykonany wkład kominkowy – z żeliwa czy ze stali nierdzewnej. Obydwu tym modelom nie brakuje zalet. Wkłady żeliwne uchodzą ogólnie za bardziej trwałe z uwagi na ich wysoką odporność na korozję, są bardziej żywotne.

Pozostałe parametry

Szalenie istotnym parametrem jest naturalnie moc kominka. Nie należy się kierować wyłącznie informacjami podawanymi przez producentów – trzeba bowiem pamiętać o tym, że testy są przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, a te zasadniczo odbiegają od rzeczywistych. Tego typu wyliczenia są niezmiernie skomplikowane – aby uniknąć problemów, najlepiej jest zwrócić się o pomoc do specjalisty. Uwzględnienia wymagają w tym momencie nie tylko dane techniczne samego kominka, ale również takie kwestie jak chociażby wielkość pomieszczenia, w którym kominek zostanie zamontowany oraz termiczna izolacja budynku. Poszczególne domy odznaczają się zróżnicowanym zapotrzebowaniem energetycznym – wiele zależy od tego w jakiej technologii je wybudowano. Przyjmuje się ogólnie, że o cieplnym komforcie w domu można mówić wówczas, jeśli temperatura w pomieszczeniach kształtuje się na poziomie 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo trzeba mieć też na względzie i inne sprawy jak chociażby możliwość regulowania procesu spalania, sposób wybierania popiołu oraz otwierania drzwiczek, wielkość paleniska, moc nominalną wkładu kominkowego itp. Wszystkie tego typu kwestie mają ogromny wpływ na to, na ile praktyczny jest dany model kominka i na ile odpowiada oczekiwaniom użytkowników, a te nie zawsze są jednakowe.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Renesans pieców kaflowych


Autor: Krystyna Kot


Piece kaflowe przeżywają swój renesans. Do niedawna można je było spotkać w wiekowych kamienicach lub starych budynkach. Dzisiaj powraca moda na kafle.


Nowoczesny, wystudiowany design 'pod linię' skutecznie konkuruje z nostalgią i sentymentem, ze wspomnieniem wiejskiego domu, ciepłem kafli i wygrzewającym się na piecu kotem. Taki obrazek, przeniesiony w dzisiejszą rzeczywistość i architekturę zyskuje coraz więcej zwolenników. Nie tylko miłośnicy tradycji zauważają urok pieców kaflowych - widzą je również ci, którzy poszukują nowoczesności, oryginalności i nowatorstwa. Zawód zduna, wspierany przez architekta bądź projektanta powraca do łask, a kaflarnie pracują na wysokich obrotach.

I chociaż dzisiejsze piece kaflowe to efekt połączenia tradycyjnych rozwiązań z nowoczesnymi technologiami, kafle to jednak nadal czysta natura i tradycja. Podobnie jak przed wielu laty tak i dzisiaj - sztuka po sztuce, za pomocą manufaktur - są ręcznie formowane, malowane, glazurowane i wypalane. Różnorodność kolorów, wzorów , kształtów i rozmiarów kafli, motywów zdobniczych (ręcznie malowanych, nawet na życzenie) pozwala na zaspokojenie potrzeb każdego klienta. Największym powodzeniem jednak cieszą się najprostsze, najbardziej tradycyjne formy ceramiki w odcieniach brązu, butelkowej zieleni czy bieli. W ofercie kaflarni znajdują się również unikaty, będące artystycznym czy malarskim dziełem sztuki.

Piec kaflowy pozwala na ogrzewanie pomieszczeń przez bezpośrednie promieniowanie ciepła. Ciepło kumulowane jest w szamocie, a następnie oddawane przez około 12 godzin. Piec kaflowy może być jedynym źródłem ogrzewania domu - jeden piec, usytuowany w odpowiednim miejscu ogrzeje ok. 60 m. kw. powierzchni użytkowej. Aby zapewnić ciepło w budynku, wystarczy rozpalić tylko raz dziennie. W piecu kaflowym można również zastosować płaszcz wodny.

Ogromną zaletą kafli jest łatwość w pielęgnacji - by pięknie lśniły, wystarczy sama woda. Nie wymagają konserwacji, a ząb czasu nie zaznacza na nich swego piętna w postaci pęknięć i przebarwień. Wprost przeciwnie - im są starsze, tym piękniejsze, nabierają specyficznego wyrazu i tego, co nazywamy 'duszą', tworząc ciepły, rodzinny, sielski klimat.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak wybierać kominek?


Autor: Szymon Machniewski2


Współczesne kominki są bardzo funkcjonalnymi i wygodnymi urządzeniami, dzięki którym można z powodzeniem ogrzać cały dom – wystarczy jedynie rozprowadzić przewody do poszczególnych pomieszczeń.


Jest to jednak przedsięwzięcie dość drogie i wymagające uwzględniania wielu aspektów, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na użyteczność takiego rozwiązania.

Rodzaj paleniska

Nowoczesne kominki posiadają zamknięte paleniska – taka opcja sprzyja zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników. Otwarte paleniska dają co prawda przyjemne wrażenia, ale stwarzają też spore zagrożenie. Łatwo może dojść do zaprószenia ognia i pożaru, w związku z czym nawet wówczas, gdy jedynie się tlą, nie wolno pozostawiać ich bez nadzoru. Nie ma tutaj poza tym możliwości, by kontrolować przebieg procesu spalania – z kolei w kominkach z zamkniętymi paleniskami taka opcja istnieje. Są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu. Jednakże nie jest to jedyny czynnik decydujący o funkcjonalności kominka. Należy też zwracać uwagę m. in. na to, z czego został wykonany wkład kominkowy – z żeliwa czy ze stali nierdzewnej. Obydwu tym modelom nie brakuje zalet. Wkłady żeliwne uchodzą ogólnie za bardziej trwałe z uwagi na ich wysoką odporność na korozję, są bardziej żywotne.

Pozostałe parametry

Szalenie istotnym parametrem jest naturalnie moc kominka. Nie należy się kierować wyłącznie informacjami podawanymi przez producentów – trzeba bowiem pamiętać o tym, że testy są przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, a te zasadniczo odbiegają od rzeczywistych. Tego typu wyliczenia są niezmiernie skomplikowane – aby uniknąć problemów, najlepiej jest zwrócić się o pomoc do specjalisty. Uwzględnienia wymagają w tym momencie nie tylko dane techniczne samego kominka, ale również takie kwestie jak chociażby wielkość pomieszczenia, w którym kominek zostanie zamontowany oraz termiczna izolacja budynku. Poszczególne domy odznaczają się zróżnicowanym zapotrzebowaniem energetycznym – wiele zależy od tego w jakiej technologii je wybudowano. Przyjmuje się ogólnie, że o cieplnym komforcie w domu można mówić wówczas, jeśli temperatura w pomieszczeniach kształtuje się na poziomie 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo trzeba mieć też na względzie i inne sprawy jak chociażby możliwość regulowania procesu spalania, sposób wybierania popiołu oraz otwierania drzwiczek, wielkość paleniska, moc nominalną wkładu kominkowego itp. Wszystkie tego typu kwestie mają ogromny wpływ na to, na ile praktyczny jest dany model kominka i na ile odpowiada oczekiwaniom użytkowników, a te nie zawsze są jednakowe.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dom "szyty" na miarę


Autor: Ewa Krawczyk


Czasem nietypowy i nieregularny kształt działki nie pozwala na swobodne kształtowanie bryły domu oraz standardowe rozwiązania. Trzeba wówczas pójść na kompromis, dostosowując wnętrze domu do kształtu posesji lub szukać niestandardowych rozwiązań.


Inwestor uznał, że rolą dobrego architekta jest opracowanie i dopasowanie budynku do potrzeb i wymagań Klienta. Zgłosił się więc do właścicieli pracowni architektonicznej w Opolu – Radka i Agnieszki Wanago z propozycją zaprojektowania domu na sprzedaż.

Jak Państwo zareagowali na propozycję Inwestora?

Radek Wanago: Czynniki związane z kształtem i wielkością działki, a także z preferencjami Inwestora, były dla nas wyzwaniem – po obejrzeniu i dokonaniu pomiarów parceli ogarnął nas niepokój, czy uda się na niej coś sensownego zaprojektować. Ale jak to bywa, problemy nas mobilizują i czasem podsuwają pomysły na ciekawsze rozwiązania, niż to byłoby możliwe w bardziej sprzyjających warunkach. Podjęliśmy wyzwanie (uśmiech).

Jakie były oczekiwania Inwestora?

Agnieszka Wanago: Inwestor długo zastanawiał się nad koncepcją projektu rozważając wszystkie za i przeciw każdego pomysłu. Budynek miał być nowoczesny, z prostą bryłą, aczkolwiek miał posiadać elementy architektoniczne, które będą go wyróżniać spośród innych domów. Duże przeszklenia, ciekawa elewacja, przestronne wnętrza i przede wszystkim miał być tani - takie były preferencje Inwestora.

004szkic1_w520

Trudna działka. Co to znaczy w języku architektów?

RW: Działka, na której Inwestorzy chcieli wybudować dom, ma kształt zbliżony do kwadratu z uciętym jednym narożnikiem o powierzchni 400 m2 z ograniczoną linią zabudowy odsuniętą o 6 m od ulicy z dwóch stron, co nas jeszcze bardziej ograniczało i zmuszało do dyscypliny projektowej. Front działki położony jest od północy, natomiast strefa ogrodowa – od strony południowej. Nie mieliśmy więc problemów z poprawnym ułożeniem funkcji.

AW: Jak się okazało, nieregularność działki to nie był jedyny problem. Kolejny to sąsiedztwo - parcela graniczy z niską zabudową wielorodzinną. Musieliśmy sprawnymi architektonicznymi zabiegami zapewnić sporo prywatności w części rekreacyjnej ogrodu oraz we wnętrzu budynku. I to nam się udało.

004szkic2_w520

A jaki wygląd ma budynek?

RW: Zgodnie z sugestiami Inwestora dom jest piętrowy i ma nowoczesną bryłę. Chcąc nadać budynkowi indywidualny wyraz obróciliśmy bryłę pierwszego piętra o 90 stopni w stosunku do parteru. Dzięki temu dom został optycznie rozdzielony na dwie części: dzienną - bardziej otwartą, niemalże publiczną - w parterze budynku oraz nocną - prywatną, znajdującą się na piętrze. Dzięki obrotowi uzyskaliśmy kilka ciekawych elementów, takich jak taras przyległy do sypialni rodziców, którego prywatności strzeże dwuspadowy dach.

Również wejście do budynku i taras w ogrodzie uzyskały poprzez obrócenie bryły piętra naturalne zadaszenie - bez konieczności dostawiania kolejnego daszka. Dzięki temu dom uniknął dziesiątków zbędnych elementów architektonicznych tak często nadużywanych obecnie w obiektach architektonicznych.

004szkic3_w520

AW: Do bryły budynku przylega jako stanowisko dla samochodu wiata, która w przyszłości może zostać zaadaptowana i stać się niezależnym pomieszczeniem: garażem, pokojem, pracownią czy biurem - do którego wejść można bez penetracji prywatnej części domu. Możliwość dowolnej aranżacji parteru to zdecydowanie największy atut tego budynku.

W centralnej części elewacji frontowej znajduje się wejście do domu oraz pionowe okno, które doświetla wiatrołap. Elewacje boczne podzielone są wąskimi, pionowymi oknami w miejscach, gdzie trzeba było doświetlić wnętrza nie otwierając ich na sąsiednie działki. Parter południowej elewacji otwiera się na taras i ogród z wielkimi przeszkleniami. Wszystkie te przeszklenia są ważnym elementem dekoracyjnym, dodającym bryle lekkości i poczucia obcowania z naturą.

004domjednorodzinny_w520

004domjednorodzinnyn_w520

A wnętrze budynku?

RW: Wnętrze budynku podzielono na 2 części: dzienną i nocną. Taki układ zapewnia z jednej strony sporo prywatności, z drugiej zaś umożliwia wspólne spędzanie czasu w salonie ze znajomymi, którzy nie mają potrzeby zaglądania do części prywatnej.

Część dzienna o wymiarach 10x5 m to często ćwiczony przez nas model, który umożliwia swobodną aranżację pomieszczenia i nawet pozwala na zamknięcie kuchni, która nie musi stanowić wspólnej przestrzeni z pokojem dziennym i jadalnią.


Piętro to typowe 3 sypialnie oraz łazienka, obowiązkowo z wanną i prysznicem.

004parterrzut_w520

004pietrorzut_w520

Z tego, co zrozumiałam, Inwestorem jest deweloper? To chyba niełatwy klient. Czy współpraca była trudna?

RW: To bardzo doświadczony Inwestor, z którym już wielokrotnie pracowaliśmy. Ten dom jest przykładem przemyślanej i harmonijnej współpracy między nami. Staramy się więc, żeby to był jeden z lepiej zaprojektowanych budynków w naszym mieście.

Cieszę się, że ten budynek będzie zrealizowany przez tak świadomego Inwestora i jestem pewny, że nie zmieni się kolor elewacji z białej na żółtą, nie będzie „krzyczał” czerwonym dachem i rozbuchanymi detalami (uśmiech).

W jakiej części Opola zostanie wybudowany ten dom?

AW: Kolonia Gosławicka – to jedna z atrakcyjniejszych i bardziej prestiżowych dzielnic Opola.

Dziekuję za rozmowę, a nowym właścicielom już zazdroszczę tak interesującego domu.

004elewacje_w520


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

O zmywarkach słów kilka


Autor: Anna Kowalik


Zmywarki do naczyń stają się coraz popularniejszym elementem wyposażenia naszych kuchni. Na rynku odnaleźć można wiele modeli o różnych funkcjach i w rozmaitych przedziałach cenowych.


Zmywanie w zmywarce pozwala na zaoszczędzenie wody, a w przypadku nowszych modeli również energii – nie dziwi więc rosnąca popularność tego urządzenia. Poza wodą i energią można dzięki zmywarkom zaoszczędzić także czas, który trzeba byłoby poświęcić na tę żmudną pracę domową. Jednak nie wszystkie naczynia mogą być myte w zmywarce. Te silniej zabrudzone powinny zostać wstępnie oczyszczone, a wszystkie odpowiednio poukładane.

Nie wszystkie naczynia myjemy w zmywarce

Podczas zmywania w zmywarce używane są środki chemiczne i gorąca woda. Ich działanie może mieć niekorzystny wpływ na niektóre przedmioty i przyczyniać się do ich uszkodzenia. Należy więc pamiętać by nie umieszczać w zmywarce:

  • sztućców aluminiowych
  • naczyń ze szkła kryształowego
  • patelni i naczyń pokrytych specjalnymi powłokami, które mogą zostać uszkodzone przez środki chemiczne
  • naczyń z nadrukowanymi wzorami, które mogą zostać zmyte
  • przedmiotów ze srebra – mogą się odbarwiać
  • naczyń zanieczyszczonych popiołem lub pyłem, który może zabrudzić pozostałe przedmioty
  • sztućców, przedmiotów klejonych – np. z klejonymi trzonkami
  • tworzyw sztucznych nieprzystosowanych do mycia w zmywarce (mogą się odkształcać)

Do zmywania w zmywarce przeznaczone są przedmioty na co dzień używane w kuchni czyli: talerze, kubki, filiżanki, naczynia żaroodporne, a także te oznaczone specjalną naklejką informującą o możliwości mycia w zmywarkach.

Prawidłowe ułożenie naczyń

Czasami zdarza się, iż po wyjęciu ze zmywarki naczynia nie są idealnie czyste. Powodem takiego stanu rzeczy może być ich złe ułożenie, niewłaściwe przygotowanie. Dlatego wkładając naczynia do zmywarki należy pamiętać o kilku zasadach:

  • usuwamy duże resztki jedzenia, pestki, twarde elementy
  • w dolnym koszu umieszczamy duże, mocno zabrudzone naczynia, w górnym mniejsze i mniej zabrudzone
  • sztućce umieszczamy w specjalnym koszu, uważając aby ich nie przeładować
  • najsilniej zabrudzone naczynia układamy w stronę ramienia natryskowego, tak by w nie uderzał strumień wody
  • do przypalonych naczyń używamy specjalnych środków
  • nie układamy naczyń zbyt blisko siebie – nie powinny się dotykać, to może spowodować ich wzajemne uszkodzenia

Nie należy zapominać także o tym, by sztućce i umyte naczynia wyjmować od razu po skończonej pracy – pozostawienie ich w wilgoci może przyczynić się do rdzewienia.

Jakich preparatów używać?

Duży wybór zmywarek dostępnych na rynku przekłada się również na duży wybór preparatów stosowanych do mycia i ochrony zmywarek. Np.:

  • tabletki do zmywarek – łatwe w dozowaniu, zarówno jedno- jak i wielofunkcyjne. Jedno funkcyjne – ich zadaniem jest jedynie mycie naczyń, wymagają dodatkowego zastosowania soli zmiękczającej, wody, środka nabłyszczającego. Alternatywą są tabletki wielofunkcyjne: 3 w 1 – spełniające funkcje: mycia, zmiękczania wody, nabłyszczania naczyń, 4 w 1 – funkcje: mycie, nabłyszczanie, zmiękczanie i ochrona zmywarki i 5 w 1 – funkcje: mycie, nabłyszczanie, zmiękczanie wody, ochrona zmywarki i ochrona szkła
  • płyny nabłyszczające – dzięki nim zmywane naczynia zyskują połysk
  • sól do zmywarek – zmiękcza wodę w zmywarce, chroni przed osadzaniem się kamienia
  • zawieszki zapachowe – pomagają eliminować nieprzyjemne zapachy
  • preparaty do czyszczenia zmywarek – do usuwania resztek, pozostałości po zmywaniu.


Eksploatacja zmywarki

Właściwie eksploatowana zmywarka może służyć przez długie lata, jednak by zachować ją w dobrym stanie należy jej regularnie używać. Jeżeli urządzenie zbyt długo nie będzie wykorzystywane, mogą zacząć osadzać się w nim pleśń i pozostałości jedzenia w filtrze. Dobrze, by była czyszczona najrzadziej raz na 3 miesiące. Podczas mycia należy wyjąć filtry, dysze i wyczyścić je wodą z płynem do mycia naczyń, a same uszczelki przy pomocy miękkiej gąbki z niewielka ilością płynu. To powinno zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Kominki i obudowy kominkowe z kamienia


Autor: smart


Kamień naturalny to materiał, który prezentuje się znakomicie w każdym wnętrzu i pasuje do każdej aranżacji, nic więc dziwnego, że wiele osób wybiera go na budulec do swojego kominka.


Kamień jest materiałem niezwykle trwałym, dlatego kominek z kamienia jest ozdobą salonu na długie lata – wykonany z odpowiedniej jakości materiału nie ulega przy tym przebarwieniom i zniszczeniom. Dzięki niezwykłej dostępnej na rynku ofercie kolorów oraz wzorów takiego kamienia, można dobrać odpowiedni do wyglądu pomieszczenia bądź nawet stworzyć z niego niesamowitą mozaikę czy ułożyć niepowtarzalny wzór. Bardzo modne ostatnio są połączenia różnych typów kamieni w celu stworzenia bardziej spektakularnego efektu. Tego typu ozdoba nie tylko nadaje wnętrzu naturalny charakter, lecz także – w zależności od wybranego typu oraz formy kamienia – pozwala na dowolne ustylizowanie pomieszczenia. Kolor, plamy, przeżylenia czy faktura kamienia, odpowiednio dopasowane do koloru ścian czy innych materiałów zastosowanych we wnętrzu (takich jak drewno, cegły, szkło czy metal) może nadać wnętrzu wygląd tradycyjny, staropolski bądź bardziej nowoczesny, wręcz modernistyczny i industrialny. Z uwagi na fakt, iż bardzo często salon gdzie stoi nasz kominek połączony jest z kuchnią, mamy możliwość dobrania materiału obudowy kominkowej pod blaty kuchenne, czy parapety naszego domu. Bez względu na wybór, nie ma nic przyjemniejszego niż oglądanie płonącego na kominku ognia w długie zimowe wieczory.

Dzięki niezwykłej trwałości i wytrzymałości kamienia naturalnego, jest on również wymarzonym materiałem do stworzenia letniego kominka w ogrodzie. Można wybudować go jako osobny obiekt, stojący wolno na tarasie, bądź też wbudować w drewnianą altanę. Tego typu kominki z kamienia nadają ogrodowi niepowtarzalny i nietuzinkowy charakter i zamieniają go w swego rodzaju salon na świeżym powietrzu. Kominki są nie tylko niezwykłą ozdobą, ale pełnią też praktyczne funkcje, gdyż można w nich przygotowywać posiłki lub traktować jako bardziej ekskluzywne palenisko.

W zależności od potrzeb można zdecydować się na wybudowanie kominka z kamienia od podstaw, bądź też zakupić gotową już obudowę. Obudowy kominkowe pozwalają na zaoszczędzenie mnóstwa czasu oraz uzyskanie wcześniej zaplanowanego efektu, obejmującego nawet najbardziej fantazyjne kształty i wzory. Decydując się na wykorzystanie gotowej obudowy często możemy też liczyć na profesjonalną przy wyborze wkładu oraz montaż kominka, co dla osób nie obeznanych z tematem może być problematyczne. Budowę kominka z kamienia od podstaw zaleca się w przypadkach niewymiarowych bądź nietypowych pomieszczeń, jak również chęci uzyskania nietypowego i niedostępnego w sklepach efektu.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wybór kostki brukowej - jaką wybrać?


Autor: bruki


Planując prace budowlane związane z brukarstwem, warto zwrócić uwagę na wybór materiału. Na rynku znajduje się ogromny ich wybór, dlatego czasem ciężko zdecydować się na coś konkretnego.


Układanie kostki brukowej to prawdziwa sztuka, a do tego trzeba nie tylko pasji i umiejętności, ale również odpowiedniego budulca. Wiele firm prowadzi sprzedaż kostki brukowej. Prawdziwy fachowiec powinien potrafić doradzić klientowi co wybrać. Jaki materiał, rozmiar, kształt czy fakturę. Różny rodzaj materiału również będzie używany do wykładania kostki na podjazd, alejkę czy podwórko.

Nie tylko rodzaj, kolor czy kształt ma znaczenie, ale również cena. Na rynku istnieje ogromna konkurencja i rozpiętość cenowa. Warto zwrócić uwagę na jakość, gdyż produkt jednej firmy może w znacznym stopniu różnić się od pozostałych. Standardowa kostka brukowa, inaczej nazywana przemysłową jest najczęściej układana na chodnikach, drogach przemysłowych, czy parkingach. Ma jednolity kształt i kolor. Układanie kostki brukowej tego typu nie należy do najtrudniejszych zadań, a wprawny brukarz może stworzyć z niej całkiem ciekawe wzory. Innymi typami są kostki szlachetne, która podczas produkcji jest poddawana specjalnej obróbce, dzięki czemu zyskuje specjalne walory estetyczne. Można również spotkać kostki o powierzchni płukanej, dzięki takiej obróbce materiał bardziej przypomina naturalny kamień i staje się bardziej antypoślizgowa. Kolejnymi ciekawymi przykładami mogą być kostki o powierzchni łupanej, szczotkowanej, postarzanej lub strukturalnej. W zależności od rodzaju materiału różnią się również sposoby na układanie kostki brukowej. Ważne jest, aby człowiek, który się tym zajmuje posiadał odpowiednie kwalifikacje, gdyż tak samo jak można uzyskać bardzo ciekawe efekty, można również zniszczyć całą pracę poprzez nieudolne brukarstwo. Warto również zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby kostka granitowa, która jest znacznie bardziej trwała od pozostałych, a ponadto daje piękny efekt naturalnego kamienia.

Sprzedaż kostki brukowej to prawdziwa sztuka i nie wystarczy być zwykłym sprzedawcą. Prawdziwy fachowiec w tej dziedzinie będzie potrafił doradzić klientowi jaka kostka brukowa będzie najodpowiedniejsza. Doradzi jaki wybrać kształt i rodzaj nadający się do danej powierzchni. Warto również rozejrzeć się na własną rękę w internecie za poradami lub firmami, które oferują układanie kostki brukowej. Z pewnością lepiej powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie, niż próbować własnych sił, nie mając o tym pojęcia.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dom kontra mieszkanie - co wybrać?


Autor: bunitasek


Dom czy mieszkanie? Co wybrać i na co się zdecydować? To zasadnicze pytania zadawane przez osoby poszukujące swojego własnego gniazdka. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zastanowić się pięciokrotnie nad tym czy rzeczywiście postępujemy słusznie.


Taki zakup bowiem ma nam służyć zapewne do końca naszego życia, nie co dzień będziemy mieli zapewne okazji do tego, aby zbyt ciasne mieszkanie zamienić na domek jednorodzinny.

Co jest zatem niezbędne do tego, aby gdziekolwiek zamieszkać? Odpowiedź wydaje się niby prosta. Są to nie tylko pieniądze, ale też troszeczkę zdrowego rozsądku. Wyobraźmy sobie zatem następująca sytuację. Oszczędny kawaler, który mimo tego, iż dysponuje wystarczającą gotówką do tego, aby dokonać zakupu domku jednorodzinnego, decyduje się na ciasną kawalerkę bez większych wygód. Dzięki temu część pieniędzy zostaje u niego w kieszeni, po jakimś czasie oczywiście rozchodzą się na zbędne drobiazgi. Mężczyzna z biegiem lat się żeni i rodzą mu się dzieci. Wszyscy przez wiele lat, albo już do końca życia gnieżdżą się w ciasnej klitce bez godziwych warunków i przestrzeni. Jeżeli zatem planujemy założyć w przyszłości rodzinę i posiadamy, albo też jesteśmy w stanie zdobyć odpowiednie środki pieniężne, bez wahania powinniśmy dokonać zakupu przestrzennego domku jednorodzinnego i zrezygnować z ciasnego mieszkania w bloku.

Większa przestrzeń to nie jedyna zaleta mieszkania w domku jednorodzinnym. Domostwa te są zazwyczaj wybierane przez osoby ceniące sobie ciszę i spokój. Na głośnym osiedlu bądź też blokowisku bardzo ciężko o wymarzoną chwilę ciszy. Weźmy także pod uwagę to, że mieszkając w domku, jeżeli nie chcemy to nie mamy zbyt częstego kontaktu z sąsiadami, którzy jak wiadomo zdarzają się różni.

Domek jednorodzinny to także wymarzone miejsce dla osób lubiących uprawiać różne sporty, a także ogrodnictwo. Na przylegającym terenie możemy urządzić sobie boisko do gry w koszykówkę, zasadzić kwiaty i warzywa w ogródku, postawić swój warsztat lub garaż, a nawet zająć się hodowlą królików czy gołębi, co w przypadku mieszkania w ciasnej kawalerce byłoby po prostu niemożliwe.

Nie ma wątpliwości, że domek jednorodzinny to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie przestrzeń, swobodę, a także realizujących własne hobby i pragnących w przyszłości założyć dużą rodzinę.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Więźba dachowa - jak nie popełnić błędu przy budowie domu


Autor: Artur Witczak



Więźba dachowa stanowi jeden z konstrukcyjnie najistotniejszych elementów budynku. Prawidłowość projektu, jakość użytych materiałów i precyzyjny montaż to trzy elementy, na które warto zwrócić uwagę przy budowie domu. Błędy popełnione na tym etapie wiążą się z późniejszymi kłopotami lub wręcz mogą doprowadzić do katastrofy budowlanej. W jaki sposób zatem możemy się zabezpieczyć przed błędami lub niedociągnięciami wykonawców?

Projekt dachu jest częścią budynku. Projektant ma obowiązek zadbać o to, aby dach spełniał swoją rolę konstrukcyjną. Ze strony inwestora, w szczególności indywidualnego, nie jest raczej możliwe wychwycenie błędów na etapie projektu. Ważne jest jednak abyśmy mieli świadomość, że niedopuszczalne są zmiany w konstrukcji dachu robione na własną lub wykonawcy rękę. Solidny i odpowiedzialny kierownik budowy nie dopuściłby jednak nigdy do takiej sytuacji.

W naszej gestii może jednak być zakup materiałów na więźbę. Tutaj różnorodność oferowanego drewna i różnice w jego jakości mogą nam przysporzyć bólu głowy. Nie bez winy są także nieuczciwi sprzedawcy, którzy świadomie sprzedają drewno źle wysuszone, niewystarczająco zaimpregnowane albo po prostu złej jakości. Dokładnie sprawdźmy jakość kupowanego drewna lub poprośmy o to osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. Nie dajmy się skusić na promocyjne ceny, bez gruntownego przyjrzenia się promocyjnej ofercie.

NewHomeConstructionimage

Podczas zakupu drewna na więźbę powinniśmy wiedzieć, że drewno było prawidłowo składowane. Nie powinno leżeć na gruncie. Natomiast powinno mieć odpowiednią wentylację i być chronione przed wilgocią i słońcem. Elementy drewniane powinny być rozdzielane przekładkami, co pozwala na odpowiednie przewietrzenie poszczególnych elementów.

Impregnacja drewna to odrębne zagadnienie i zwróćmy uwagę na to czy została przeprowadzona prawidłowo. Kolorowe impregnaty pozwalają nam łatwo ocenić jej jakość. Zazwyczaj producenci środków do impregnacji drewna zalecają pokrycie go kilkoma warstwami preparatu. Rzut okiem na przekrój drewna pozwala ocenić nam, czy sprzedawca dokonał tej czynności z należytą starannością. W Polsce najpopularniejszą metodą jest metoda malowania lub zanurzeniowa. To najprostsze metody i w naszych warunkach sprawdzające się doskonale, pod warunkiem prawidłowego przeprowadzenia. Rzadziej stosuje się metodę próżniowo-ciśnieniową.

Impregnację możemy przeprowadzić samemu. Nie jest to zadanie bardzo trudne, jednakże stosunkowo kłopotliwe w warunkach typowej budowy.

Montaż zakupionej więźby zlećmy cieślom lub wyspecjalizowanej ekipie montażystów. Zwróćmy uwagę na to czy poszczególne elementy są dobrze spasowane oraz czy mają odpowiednie podparcie. Miejsca docięć powinny być także zaimpregnowane. Wszystkie śruby i nakrętki powinny być mocno skręcone, aby konstrukcja nie utraciła swej stabilności.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jaki jest koszt budowy domu w 2013 r.?


Autor: Kinga Malinowska


Każdy, kto przymierza się do budowy domu, chciałby wiedzieć, ile go to wyniesie i czy jest go na to stać. Dlatego przedstawiam w poniższym artykule, jakie są koszt budowy domu w 2013 roku. Są to oczywiście koszty orientacyjne, ale podają pewne ważne informacje.


W sumie, według kosztorysów specjalistów, jednorodzinny dom o powierzchni ok. 120 m2 można wybudować obecnie za ok. 340 tysięcy złotych, z czego ok. 195 tysięcy wydamy na doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego. Koszt budowy domu w 2013 nie jest więc dużo wyższy niż w latach poprzednich, dlatego warto właśnie w tym roku zabrać się za budowę.

koszt budowy domu 2013

A jakie są koszty budowy poszczególnych elementów domu?

Koszt budowy fundamentów

Standardowe fundamenty domu wylejemy za ok. 32 tysiące złotych. Tyle będą kosztować fundamenty dla ścian o grubości ok. 25 cm. Jeśli chcesz ściany grubsze lub stawiasz dom na gruncie o małej nośności, koszt ten oczywiście wzrośnie.

Koszt budowy ścian

Ceny materiałów ściennych dosyć często się zmieniają, więc trudno jest dokładnie oszacować ten koszt, ale specjaliści mówią o koszcie ok. 36 tysięcy w roku 2013. Warto dobrze poszukać odpowiedniej firmy, która zajmie się budową ścian, ponieważ koszty robocizny u różnych firm znacznie się różnią.

Koszt budowy stropu i elementów żelbetowych

W zależności od technologii – strop monolityczny, strop gęstożebrowy lub strop prefabrykowany – zapłacimy w obecnym roku od mniej więcej 18 tysięcy do 33 tysięcy złotych.

Koszt budowy pokryć dachowych i orynnowania

Dach możemy pokryć dachówką ceramiczną lub dachówką cementową. Dachówka cementowa jest nieznacznie tańsza, ale w obu przypadkach zapłacimy za dach ok. 46 tysięcy złotych. Możesz znacznie zredukować koszty – do ok. 21 tysięcy – jeśli zdecydujesz się na lżejszą konstrukcję dachową z gontu bitumicznego.

Koszt budowy okien

Za najtańsze okna, razem z montażem, zapłacimy ok. 17 tysięcy złotych. Polecam jednak zdecydować się na lepsze, energooszczędne okna. Koszt takich okien razem z montażem to ok. 26 tysięcy złotych, ale w późniejszych okresie oszczędzisz na kosztach energii.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Błędy w nawożeniu iglaków


Autor: Rafał Okułowicz


Rośliny iglaste można spotkać w większości ogrodów prywatnych, a także nasadzeń parkowych czy zieleni miejskiej. Iglaki, nie tracąc igieł na okres zimowy, stanowią całoroczną ozdobę terenów zielonych. Często jednak tracą swój urok na skutek złej pielęgnacji i nawożenia. Oto podstawowe błędy popełniane w nawożeniu tych roślin.


Wśród iglaków znajdziemy rośliny do uprawy na różnych typach stanowisk, a także do uprawy w donicach na balkonach lub tarasach. Iglaki zdobią ogrody różnorodnymi barwami igieł (zielone, srebrzyste, niebieskie, złociste) i pokrojem (formy stożkowe, kolumnowe, kuliste). Wiele gatunków można też sadzić na żywopłoty. Nie dziwi zatem fakt, że są one tak chętnie uprawiane i przynajmniej jednego iglaka można spotkać w niemal każdym ogrodzie.

Często jednak drzewa i krzewy iglaste sprawiają problemy w uprawie, dość powszechny jest problem brązowienia igieł. Przeważnie niedomagania iglaków są związane z niewłaściwą pielęgnacją tych roślin, a w szczególności z nawożeniem.

Nawożenie iglaków wydaje się być dość prostą sprawą. W sklepach jest spory wybór gotowych mieszanek nawozowych dla roślin iglastych. Są wśród nich nawozy płynne, które rozcieńcza się z wodą do podlewania, nawozy granulowane, które stosuje się posypowo pod rośliny oraz nawozy o przedłużonym działaniu. Zazwyczaj zalecane jest stosowanie nawozów od kwietnia do lipca. I tak nawozami płynnymi rośliny podlewa się co 7 - 14 dni (stosowane głównie do roślin uprawianych w donicach), nawozy granulowane trzeba sypać co miesiąc, a te o przedłużonym działaniu - tylko raz w sezonie, na wiosnę (składniki pokarmowe są uwalniane aż przez 6 miesięcy).

Niestety gotowe nawozy do iglaków nie zawsze są najlepszym wyborem. Poniżej przedstawiam błędy, które możemy popełnić idąc na łatwiznę i stosując pierwszy lepszy nawóz mineralny do iglaków.


1) Przepłacanie
Kupując gotowe nawozy mineralne do iglaków niepotrzebnie przepłacamy. Jako nawozy specjalistyczne, dostosowane do szczególnych wymagań tej grupy roślin, są zazwyczaj droższe niż nawozy uniwersalne, do ogólnego stosowania. A jak za chwilę udowodnię, nie zawsze okazują się lepsze. Dla większości roślin iglastych wystarczą popularne wieloskładnikowe nawozy ogrodnicze zawierające odpowiednie proporcje NPK + mikroelementy.

2) Przenawożenie
Dawki poszczególnych składników mineralnych powinny być dobierane nie tylko w zależności od potrzeb danych roślin ale też w zależności od zasobności gleby w ogrodzie. Czasem gleba jest wystarczająco żyzna i nawożenie wybranymi składnikami nie jest potrzebne. Stosując gotowe mieszanki nawozowe, bez wcześniejszej analizy gleby i ustalenia potrzeb roślin, łatwo możemy drzewa i krzewy iglaste przenawozić i doprowadzić do pogorszenia ich stanu, a w skrajnych przypadkach zniszczyć rośliny, doprowadzając do ich "spalenia".

Jeżeli już naprawdę chcemy iść na łatwiznę i nie oddamy próbki gleby do zbadania, to w żadnym wypadku nie przekraczajmy dawek nawozów zalecanych przez producenta. Pamiętajmy też, że rośliny małe, dopiero co posadzone, wymagają mniej składników niż rośliny duże. Zazwyczaj stosuje się połowę dawki zalecanej dla dorosłych krzewów. Nawozy mineralne trzeba też stosować regularnie, wg zaleceń. Jeżeli planujemy wyjazd na urlop, to nie dawajmy dodatkowej dawki nawozów "na zapas". Mniejsze ryzyko przenawożenia jest w przypadku stosowania nawozów o spowolnionym działaniu, gdyż składniki mineralne w nich zawarte są uwalniane powoli.

Pamiętajmy też, że niektóre gatunki np. sosen bardzo dobrze rosną na glebach piaszczystych, mało żyznych. Stosując ogólnie zalecane dawki nawozów dla wszystkich iglaków, gatunkom i odmianom o szczególnie niskich wymaganiach pokarmowych, bardziej zaszkodzimy niż pomożemy.

3) Zakwaszanie gleby
Większość gotowych mieszanek nawozowych, jak i ziemi ogrodowej dla iglaków, opiera się na założeniu, że iglaki wymagają gleb kwaśnych. To prawda - wiele roślin iglastych najlepiej radzi sobie na glebach kwaśnych. Ale wyjątków od tej zasady jest tak wiele, że zasadę tą można uznać po prostu za błędną. Wręcz przeciwne preferencje mają np. sosna czarna i świerk serbski, które lepiej czują się na glebach zasadowych. A dobrze radzą sobie na glebach obojętnych i zasadowych liczne gatunki i odmiany jałowców, sosen i żywotników. Zakwaszanie gleby w przypadku tych roślin nie ma sensu. Dlatego zanim zastosujemy nawóz zakwaszający, upewnijmy się jakie wymagania odnośnie pH gleby ma dany gatunek czy odmiana.

4) Zbyt późny termin nawożenia azotem
Wiele gotowych nawozów do iglaków jest bogatych w azot, a ich producenci zalecają stosowanie tych nawozów od kwietnia do sierpnia. Tymczasem azot, pobudzający rośliny do wzrostu, podany pod koniec lata powoduje, że rośliny nie zdążą się przygotować do zimy i łatwo ulegną przemarznięciu. Ostatnie nawożenie azotem powinno być wykonane najpóźniej z początkiem lipca. Jeżeli już stosujemy gotowe mieszanki nawozowe pod iglaki, do ostatniego nawożenia w sezonie wybierzmy tzw. nawóz jesienny (stosuje się go zazwyczaj w sierpniu, a zatem nazwa "jesienny" może być nieco myląca). Powinien on zawierać minimalną dawkę azotu, a za to być bogaty m. in. w potas, który zwiększa wytrzymałość roślin na niekorzystne warunki, takie jak mróz czy susza. Jeżeli nie chcemy przepłacać, zamiast specjalnego nawozu jesiennego, do nawożenia potasem możemy użyć po prostu siarczan potasowy.

5) Walka z brązowiejącymi igłami
Furorę robią nawozy przeciw brązowieniu igieł. Trudno się dziwić, gdyż problem występuje powszechnie. Nawozy te zazwyczaj pomagają, bo rośliny lepiej odżywione i właściwie nawożone są mniej wrażliwe na różne czynniki, powodujące brązowienie igieł. Nie rozwiążą jednak problemu, jeżeli brązowienie ma inne przyczyny niż błędy w nawożeniu. Pamiętajmy, że niektóre rośliny iglaste mają skłonność do brązowienia w przypadku braku dostatecznej ilości słońca (brązowienie gałązek od strony północnej lub, u odmian zwartych, brązowienie wewnątrz korony, gdzie nie dociera odpowiednia ilość promieni słonecznych). Dość powszechne jest lekkie brązowawe przebarwienie pędów tui po zimie. Jest to u nich normalne i w ciągu wiosny powinny powrócić do dobrej kondycji.

Warto rozpoznać prawdziwą przyczynę brązowienia igieł, gdyż często mogą być to też choroby lub szkodniki. Wtedy sam nawóz nie pomoże i trzeba sięgnąć po środki ochrony roślin.

Warto też wiedzieć, że jeżeli brązowienie rzeczywiście wynika z błędów w nawożeniu, to jest to powodowane głównie brakiem magnezu. Niedobór magnezu objawia się najpierw jaśnieniem, a potem żółknięciem i brązowieniem najmłodszych przyrostów iglaków. Najlepiej widać to na tujach, ponieważ są one szczególnie wrażliwe na brak magnezu. Często także na świerkach czy cyprysikach. Nie musimy wówczas sięgać bo specjalną mieszankę nawozową przeciw brązowieniu igieł. Problem równie skutecznie, a znacznie taniej, rozwiążemy stosując siarczan magnezu.

6) Stosowanie wyłącznie nawozów mineralnych
Duży wybór i powszechność stosowania gotowych mineralnych mieszanek nawozowych dla roślin iglastych, powodują, że wiele osób pomija nawożenie organiczne. Pamiętajmy, że poza dostarczeniem składników mineralnych, trzeba zadbać o żyzność i strukturę gleby. Dlatego przynajmniej raz na rok warto zastosować kompost lub dobrze przekompostowany obornik. Jeżeli nie mamy na działce kompostownika, w sklepach ogrodniczych znajdziemy z łatwością obornik suszony (pozbawiony przykrego zapachu) czy np. biohumus (produkowany z odchodów dżdżownicy kompostowej). Wówczas okaże się że nawożenie organiczne nie jest ani trudne ani nieprzyjemne. Od niedawna pojawiają się też mieszanki nawozowe organiczno-mineralne. Warto na nie zwrócić uwagę.

Rośliny iglaste, jako gatunki rosnące naturalnie w lasach, korzystają też powszechnie ze zjawiska mikoryzy. To już zagadnienie na zupełnie oddzielne opracowanie. Dziś podpowiem tylko, że tematem mikoryzy warto się zainteresować. U roślin iglastych, ale też i u wielu innych, mikoryza zwiększa odporność na warunki stresowe, poprawia wzrost i ogólną kondycję roślin. Pomaga też im w pobieraniu wody i składników odżywczych z gleby, a zatem pozwala też na zmniejszenie dawek stosowanych nawozów (z korzyścią dla środowiska i naszych portfeli). Preparaty zawierające żywą grzybnię mikoryzową są ogólnodostępne, a sposób ich stosowania jest całkiem prosty.

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom unikniecie błędów w nawożeniu iglaków, a Wasze rośliny będą rosły pięknie i zdrowo.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.