piątek, 11 października 2013

Zapomniane źródła energii odnawialnej?


Autor: Piotr Koczur


Nie tylko pompy ciepła, czy też inne nowinki techniczne czerpią z zasobów energii odnawialnej. Znane od tysiącleci spalanie drewna - również jest wykorzystaniem energii odnawialnej!


Nieraz zadajemy sobie pytania - czym jest energia odnawialna, jakie jej zasoby dostępne są na terenie Polski, czy to się opłaca przeciętnemu Kowalskiemu. Jednym słowem - jakie szanse ma energia odnawialna w Polsce? Temat jest bardziej złożony niż by się wydawało...

Źródłami energii odnawialnej nie są tylko Słońce czy wiatr (nota bene - powstaje on właśnie dzięki energii Słońca) ale również energia niesiona przez wodę czy też energia, którą można wykorzystać przetwarzając biomasę. Przeciętny Kowalski ma raczej ograniczone możliwości wykorzystania energii drzemiącej w biomasie. Zazwyczaj sprowadzi się to do ekologicznego spalania drewna.

Ekologicznego - to znaczy takiego, podczas którego powstanie minimalna ilość smoły. Spalanie drewna w zwykłym piecu jest nieekonomiczne. Aby spalanie drewna było ekologiczne a tym samym - ekonomiczne - konieczne jest zastosowanie specjalnego pieca na drewno. W piecu takim spalanie zachodzi w szamotowej komorze, gdzie temperatury sięgają kilkuset stopni. Tylko takie spalanie gwarantuje pełny rozkład drewna - bez zbędnych zanieczyszczeń typu smoła.

Wprawdzie ogień i jego ciepło towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna, lecz dopiero stosunkowo niedawno udało się opracować optymalne sposoby spalania biomasy. Przyglądając się konstrukcji starych pieców można - z dzisiejszą wiedzą - dojść do wniosku, że są one niewiele więcej jak obudowanymi stalowym płaszczem ogniskami. Ich sprawność pozostawia raczej wiele do życzenia. Proces spalania zachodzi w stosunkowo niskich temperaturach, co powoduje niszczenie pieca - woda z drewna skrapla się na ściankach pieca. Spaliny zawierają poza dwutlenkiem węgla również związki siarki czy też chlor. Po wymieszaniu ze skroploną wodą tworzy się mieszanina żrących substancji, które są w stanie zniszczyć nowy piec w kilka lat (zwłaszcza przy działaniu pieca "na pół gwizdka" czy też przy paleniu mokrym, nie dość długo suszonym drewnem). Konstrukcja przeznaczona do spalania drewna (posiadająca szamotową komorę spalania) jest pozbawiona tej wady przy obsłudze zgodnej z zaleceniami producenta.

Jak widać wykorzystanie energii odnawialnej - choćby tej zgromadzonej w biomasie znane jest człowiekowi od bardzo dawna. Jednak dopiero niedawno udało się zapanować nad procesem spalania i umożliwić jego optymalny przebieg. Są prowadzone działania marketingowe, promujące drogie - nie koniecznie zawsze ekonomiczne i sprawdzające się rozwiązania typu pompy ciepła.

Uważam, że należy przede wszystkim popatrzyć na swój dom z innej strony - nie pod kątem drogich nowinek technicznych, tylko raczej jak można usprawnić to, co się już ma. Można samemu zbudować kolektory słoneczne, wymienić stare, dziurawe okna na nowe, ocieplić dach, czy też zastanowić się nad kupnem, czy też samodzielną budową ekonomicznego pieca na drewno...

Myślę, że każdy kto przeliczy koszty dojdzie do takich samych wniosków jak ja...

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Tani ekogroszek - drogie ogrzewanie


Autor: Polmark


Mam problem z ogrzaniem domu ekogroszkiem. Kocioł gaśnie, podajnik zrywa zawleczki, w popielniku i na palniku retortowym spieki i szlaka. Kocioł spala ogromne ilości ekogroszku a w domu zimno. Ogrzewanie na ekogroszek miało być tanie i komfotowe!


Tani ekogroszek klient kupuje tylko jeden raz. Po doświadczeniach z tanim ekogroszkiem klienci poszukują dobrego opału gwarantującego bezstresową obsługę kotła i zapewniającego komfortowe ogrzanie domu w zimie. Dobry jakościowo ekogroszek powinien mieć wysoką kaloryczność, niską spiekalność oraz małą zawartość popiołu i siarki. Ekogroszek spełniający powyższe wymagania niestety nie jest najtańszym produktem. W ofercie wielu firm można odnależć tani i bardzo tani ekogroszek. W gospodarce wolnorynkowej nie ma cudów. Dobry produkt ma swoją cenę. Tani ekogroszek ma tylko jedną zaletę, jest tani. Niestety kocioł nie toleruje takiego paliwa. Niska kaloryczność takiego ekogroszku uniemożliwia osiągnięcie wymaganej temperatury pracy kotła zapewniającej ogrzanie domu w zimie. Natomiast wysoka spiekalność taniego ekogroszku powoduje powstawanie spieków i żużla na palniku retortowym co często doprowadza do wygaszenia kotła. Tani ekogroszek gwarantuje spędzenie zimy w kotłowni. Walka z kotłem którego próbujemy oszukać "karmiąc" go byle czym i wymagając ogrzania domu "niczym" jest skazana na porażkę. Nie ma perpetum mobile. Każdy rozumie że jeżeli zatankujemy do samochodu tanie paliwo to będą problemy. Dlaczego więc kocioł traktujemy inaczej wymagając od niego cudów? Aby dostarczyć wymaganą ilość energii do ogrzania domu należy spalić większą ilość taniego ekogroszku o niskiej kaloryczności. Tani ekogroszek to droższe ogrzewanie domu, problemy z obsługą kotła i zimny dom. Spalając mniejsze ilości ale droższego i markowego ekogroszku można zapewnić sobie komfortowe ogrzewanie domu. Lepiej kupić mniejszą ilość dobrego jakościowo opału niż więcej taniego. Tani ekogroszek to drogie ogrzewanie i problemy. Przed zakupem dobrego opału na zimę warto kupić kilka worków ekogroszku od różnych dostawców na próbę. Węgiel ekogroszek workowany powinien być pakowany w opisane worki. Ekogroszek workowany z opisem podającym parametry węgla i dane dostawcy zmniejsza ryzyko zakupu "kota w worku".


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Odpowiednia izolacja dachów wraz z oknami dachowymi.


Autor: Tomasz Galicki


Dowiedz się jak bardzo ważna jest izolacja dachu przy pomocy okien dachowych.


Podczas ocieplania budynków równie ważna jest odpowiednia izolacja ścian budynku, okien jak również dachu i okien dachowych.
Jeżeli budynek jest źle ocieplony, a między ścianą i oknami występują szpary, potrzebne ciepło będzie się ulatniać i uciekać z wnętrza budynku. Dlatego tak ważna jest zarówno izolacja ścian i okien budynku, jak i izolacja dachu oraz okien dachowych. Jeżeli dach nie będzie odpowiednio ocieplony, a okna dachowe źle zamontowane, możemy stracić sporo ciepła w domu.
Z fizyki wiemy iż ciepłe powietrze jest rzadsze i lżejsze od powietrza zimnego, dlatego w dużej mierze unosi się ono do góry, czyli dokładnie w miejsce naszego stropu oraz okien dachowych.
Widzimy zatem jak ważne jest prawidłowe ocieplenie i izolacja właśnie dachu oraz okien dachowych. Jeżeli zajmujemy się ociepleniem dachu powinniśmy wybrać odpowiedni materiał, mamy tu do wyboru płyty ociepleniowe, maty bądź granulaty z wełny mineralnej.
Wiadomo, iż w przypadku nowych budynków, ich ocieplenie jest obowiązkowe, jeżeli jednak nabyliśmy stary budynek powinniśmy podczas remontu pomyśleć również o jego odpowiednim ociepleniu.
Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest zrobienie nowego dachu, dzięki czemu możemy także wstawić okna dachowe, które dadzą poddaszu dodatkowego światła oraz nadadzą całemu domowi nowego uroku i blasku. Stare budownictwo to zazwyczaj dwie kondygnacje oraz strych nieużytkowy, dlatego poprzez zmianę dachu i kilka przeróbek możemy z nieużytkowego strychu stworzyć użytkowe poddasze.
Właśnie podczas tych zmian decydujemy się na ocieplenie dachu oraz wstawianie i również odpowiednie docieplenie okien dachowych, dzięki czemu straty ciepła w okresie grzewczym będą minimalne.
Nie zależnie od tego na jaki dach się zdecydujemy, czy będzie to dach jedno, czy wielospadowy, czy może zupełnie płaski, można z powodzeniem umieścić w nim okna dachowe oraz odpowiednio je ocieplić wraz z dociepleniem naszego nowego dachu.
Zastosowanie bowiem wszelkich metod dociepleniowych w budynku to duże oszczędności i ograniczenia w stracie ciepła w budynku, szczególnie podczas okresu grzewczego.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zanim kupisz filtry do wody.


Autor: Ernest Babalski


Filtry do wody to temat rzeka. Z pewnością nie wyczerpujemy tematu jednak staramy się wyjaśnić pewne kwestie związane z uzdatnianiem wody oraz zachęcić do zgłębienia wiedzy na temat wody w polskich kranach.


Kupienie odpowiedniego filtra do wody, który w odpowiednim stopniu oczyści twą wodę, to bardzo ważna decyzja, od niej właśnie zależała będzie jakość i szybkość filtrowania. Zacznijmy jednak od samego początku, od podstaw największych podstaw. Pierwszym krokiem powinna być chwila zastanowienia, do czego tak właściwie owa przefiltrowana woda będzie używana, czy będzie to zastosowanie domowe czy przemysłowe, czy woda ma być filtrowana szybko, czy nie jest to konieczne, czy chcesz nie tylko zmiękczyć wodę, czy także ją oczyścić itd.

Kiedy już podejmiesz odpowiednią decyzję, udaj się do specjalistów, którzy gruntownie zbadają twoją wodę. To również ważny krok, od niego zależeć będzie dobór sprzętu, który potocznie i bardzo ogólnie nazywa się wspomnianymi w tytule filtrami do wody. Kiedy w ręku będziesz już trzymał wynik badania, powinieneś zainteresować się parametrami, które zmieniają poszczególnie maszyny filtrujące.

stacja uzdatniania wodyNajprawdopodobniej najlepszym wyborem okaże się stacja uzdatniania wody, czy to domowa czy lokalna, filtr odwróconej osmozy, dla oczyszczenia wody z większych odpadków jak muł czy piasek, a w skrajnych przypadkach będą to filtry przemysłowe. Te bowiem filtrują wodę na ogromną skalę, więc jeśli potrzebna ci stosunkowo nieduża ilość wody – nie musisz zaprzątać sobie nimi głowy. Stacja uzdatniania wody jest o tyle dobrym wyjściem, ze proces uzdatniania wody zachodzi dość szybko i przy zużyciu stosunkowo niewielkiej energii, nie podniesie więc znacząco twoich rachunków. A przecież to również się liczy.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co zatruwa naszą przestrzeń


Autor: Mirosław Mazur


Urządzając swoje nowe mieszkanie lub dom bardzo często zapominamy że nowe meble lub wykładzina to nie tylko wizualne doznania lecz również bomba chemiczna która zatruwa nasz organizm. Dopiero gdy dolegliwości naszego organizmu powtarzają się a tabletki nie "działają" zaczynamy się zastanawiać.


Jesteśmy zaganiani do granic możliwości, często nie mamy nawet ochoty, by wyjść z domu czy stworzyć ogródek na parapecie. Podlewanie, nawożenie i przesadzanie roślinek wymaga przecież trochę czasu, ale sami nie wiemy, czy nam się to opłaci. Rośliny są nam bardzo przyjazne. I nie tylko dlatego, że wyłapują dwutlenek węgla i odzyskują tlen. Przetwarzają także trujące związki, których pełno w naszym otoczeniu, na substancje pierwotne. To bardzo ważna informacja, zwłaszcza dla mieszkańców domów z płyty. „Zespół chorego budynku” to termin medyczny, określający przypadłości wywołane przebywaniem w niezdrowych pomieszczeniach. Przeprowadzając badanie domu lub mieszkania, stwierdza się czasami, iż nowoczesne przestrzenie mieszkalne są niczym małe zakłady chemiczne. Nasze zdrowie poddawane jest istnym torturom poprzez stosowanie nowoczesnych materiałow. Szkodliwe substancje wydziela dziś praktycznie wszystko, nawet te pięknie wyglądające mebelki czy wykładzina dywanowa. Naukowcy już od dawna ostrzegają przed coraz większym zagrożeniem. Dawniej cegła i drewno były najczęściej stosowanym budulcem, zostały jednak zastąpione dzisiaj przez beton, płytę wiórową i materiały syntetyczne łączone klejem i żywicą. Sufity panelowe, linolea i tapety obecne wszędzie emitują przeróżne trucizny. Stężenie substancji chemicznych w niektórych pomieszczeniach może być nawet o wiele wyższe niż poziom zanieczyszczeń na zewnątrz. Z pomocą mogą nam przyjść rośliny. Dr Billy Wolverton, naukowiec z NASA, w latach siedemdziesiątych prowadził badania nad oczyszczaniem i uzdatnianiem powietrza w pojazdach kosmicznych. Wykorzystał „umiejętności” roślin. Do pomieszczeń wpompowywano niektóre szkodliwe gazy, aby zaobserwować zdolności przetworzenia ich przez rośliny. Poradziły sobie znakomicie i dzięki temu zaczęto stosować ich szczególne odmiany w pomieszczeniach o szczególnie nieprzyjaznym środowisku. Efekty były rewelacyjne. Otóż, gdy wprowadzono odpowiednie rośliny do szkół, zauważono istotną poprawę w przyswajaniu wiadomości przez uczniów, co ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach do nauki w domach. Okazało się również, że ludzie otoczeni przez odpowiednią roślinność są bardziej wydajni w pracy i rzadziej chorują. I ponownie odkryto coś, co już dawno zostało opisane w sztuce feng shui, czyli pozytywny wpływ roślin na człowieka. Ile jeszcze trzeba będzie przeprowadzić naukowych badań, aby potwierdzić to, co jest napisane w „Księdze przemian”? Ogrodnictwo nie powstało wczoraj. Człowiek od dawna uprawia rośliny ze względu na ich niesamowite energetyczne właściwości. Weźmy na przykład tak pospolitą roślinę, jaką jest geranium. W jej pobliżu człowiek czuje się lepiej, a nawet — jak mówią niektórzy — weselej. Liście dodane do herbaty poprawiają jej smak, a — według starych recept — chronić nas mogą przed rakiem. Bardzo dużo ludzi rozpisuje się na temat negatywnego oddziaływania kaktusów z punktu widzenia feng shui. Mało kto jednak wie, że kaktus Cereus peruvianus, pochodzący z Meksyku, nie tylko ozdobi mieszkanie, ale postawiony przy komputerze czy telewizorze, będzie nas chronił przed szkodliwym jego promieniowaniem. Taka roślina powinna pojawić się w każdym biurze lub domu, gdzie komputer jest podstawowym wyposażeniem. Podobne właściwości posiada nasz rodzima zielistka. Uważam, że żywej rośliny nic nie zastąpi, a gdy ona umiera, może to oznaczać, że zagęszczenie związków chemicznych przekroczyło jej możliwości. Dlatego baczniej powinniśmy się przyglądać naszym „przyjaciołom”. Gdy coś zaczyna się z nimi dziać, może to być alarm dla nas. Znam takie mieszkania, gdzie środowisko było tak niekorzystne, że oprócz kwiatów padały tam muchy. Niestety, takich miejsc jest coraz więcej. Co gorsza — nikt nie prowadzi badań nad zawartością oparów chemicznych w powietrzu w naszych mieszkaniach i dowiadujemy się o niebezpieczeństwie, gdy zaczynamy mieć przeróżne dziwne problemy zdrowotne. Dlatego gdy wracając do domu, masz uczucie ściskania w skroniach, bólu głowy czy drapania w gardle, pomyśl o wprowadzeniu do otoczenia roślin. Choroby układu oddechowego też mogą mieć związek z substancjami wydobywającymi się z twojej wykładziny dywanowej. Miałem w praktyce przypadek, że poprosiłem o usunięcie nowego dywanu z pokoju dziecka oraz ustawienie w pobliżu wejścia do pokoju dwóch roślin Szeflera (Schefflera actinophylla). Dzięki temu problem z ciągłymi napadami duszności zniknął. Nikt nie zwracał uwagi na to, że dziecko się skarży na powtarzający się ból głowy i drapanie w gardle zaraz po przyjściu do mieszkania.

Czasami, gdy w mieszkanie lub dom są „chore”, zlecane jest badanie radiestezyjne, gdyż pojawiają się podejrzenia, iż dane miejsce usytuowane jest na tzw. żyle wodnej. Niestety, bardzo często okazuje się, że to nowe materiały zastosowane do wystroju wnętrza szkodzą bardziej niż samo negatywne promieniowanie geopatyczne.

Związki chemiczne towarzyszą człowiekowi na co dzień, są zawsze blisko nas. Często nie widzimy ich gołym okiem lub ich nie czujemy, lecz mimo wszystko towarzyszą nam od czasu, gdy to, co naturalne, zastąpiliśmy sztucznymi odpowiednikami. Efektem nagromadzenia związków toksycznych w przestrzeni mieszkalnej są zaburzenia równowagi wewnętrznej organizmu, którym towarzyszą takie objawy, jak: przemęczenie, złe samopoczucie, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, choroby skóry. Ponadto uważa się, że większość chorób układu nerwowego rozwija się pod wpływem toksycznych związków obecnych w środowisku otaczającym człowieka. Mimo wszystko, jeżeli stężenie szkodliwych substancji nie jest wysokie, a organizm „pracuje” sprawnie, toksyny dostające się do organizmu są usuwane we właściwym tempie. Dlatego też będąc w biurze lub w zakładzie pracy otoczonym wyziewami chemicznymi, lepiej zadbać o to, aby w naszym mieszkaniu było ich jak najmniej. Choćby po to, aby dać szansę naszemu organizmowi na to, żeby się zregenerował.

Antylicho


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak rozpoznać ekogroszek ?


Autor: EkoAl


Jak często kupując ekogroszek, otrzymujesz wyrób niskiej jakość? Chcesz uniknąć przyszłych problemów z węglem? Artykuł pomoże ci rozpoznać oryginalny ekogroszek i zaoszczędzić pieniądze.


Ochrona środowiska i optymalne, tj. oszczędne ogrzewanie domu, stało się możliwe dzięki nowoczesnemu paliwu ekogroszek. Dzięki wysokiej wartości opałowej, zwykle przekraczającej 24 MJ/kg, oraz niewielkiej zawartości popiołów (nawet 10%), węgiel ekogroszek stał się ulubionym paliwem dla ludzi w całej Polsce. Niestety jego popularność, dystrybutorzy wykorzystali także negatywnie. Na wrocławskim rynku, zaczął się pojawiać niskiej jakość ekogroszek workowany, który z oryginalnym produktem, często ma wspólną tylko nazwę. Choć z wyglądu podobny, jego parametry różnią się w sposób zasadniczy, moc opałowa potrafi być nawet dwa razy mniejsza, a zawartość popiołów jest wysoka i szkodliwa dla instalacji oraz otoczenia.

Wydajny, wysokiej jakości ekogroszek, ma kolor ciemnoszary i powinien osiągać rozmiar ok. 5-20 mm, przy zachowaniu 5-10% zawartości miału. Dzięki czemu, przy spalaniu paliwo szybko osiąga porządną temperaturę i długo utrzymuje jej poziom. Do niedawna zawartość części niepalnych (m.in. Popiołów), nie powinna przekraczać 7%, dziś doskonałym wynikiem jest 12%. Wartość opałowa powinna przekraczać 26MJ/kg, jednak firmy oferujące parametr powyżej 24MJ/kg to ciągle rzadkość. Kupiony ekogroszek workowany powinien być delikatnie wilgotny, jednak spalamy go dopiero po wysuszeniu, bo inaczej ryzykujemy uszkodzenie klina. Przy dobrze ustawionym piecu, węgiel spala się na pył, który należy wymienić co 3-4 dni. Zwykle nie produkt spalania nie zawiera „grubych" części.

Jeżeli po spaleniu zostają widoczne grudy, a po okresie mniejszym niż 3 dni, pojemnik na popiół jest pełny, prawdopodobnie ekogroszek jest niskiej jakości lub wymieszano go ze zwykłym groszkiem. Choć możesz mieć źle ustawiony piec, to krzyżowanie różnych rodzajów węgla jest częstą praktyką, powodującą wyraźny spadek wydajność paliwa. Wówczas należy skontaktować się z producentem w celach reklamacji. Gdy przy spalaniu powstaje żużel, niekoniecznie świadczy to o kiepskim węglu, bo tu, z dużym prawdopodobieństwem winny będzie piec.

We Wrocławiu szczyt popularności sprzedaży ekogroszku, przypada na połowę wrzenia, jednak to zdecydowanie za późno na takie zakupy. Ludzie zwykle nie zastanawiają się nad sprowadzeniem mniejszych ilości węgla, oraz przetestowaniu go i znalezieniu odpowiedniego producenta. By zabezpieczyć się przed stratą ogromnych pieniędzy poświęć czas na wybranie najlepszego paliwa.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Alarmy domowe


Autor: alarmy domowe


Prezentację alarmów domowych rozpoczniemy od ukazania głównych elementów każdego systemu alarmowego dla domu i mieszkania. Zaprezentujemy Ci podstawowe cechy i zadania typowych alarmów domowych dla domu, mieszkania czy też firmy.


Podstawowym zadaniem alarmu domowego jest wykrycie próby włamania. Wspomniane wcześniej czujki ruchu i kontaktrony otwarcia drzwi zareagują dopiero w momencie, kiedy bandyta przełamie zabezpieczenia mechaniczne i przedostanie się do wnętrza budynku.

Alarmy domoweZ wielu przykładów widać, w jak wielkim stopniu inteligentny i wszechstronny alarm domowy zapewnić może bezpieczeństwo nie tylko naszego mieszkania i mienia, lecz także zdrowia i życia. Decydując się na zainwestowanie w poczucie spokoju, warto wziąć pod uwagę możliwość posiadania szerszego zakresu ochrony niż pierwotnie planowany, będzie to inwestycja w psychiczny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Alarm w domu coraz częściej jest nieodłącznym elementem domu. Zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwo domownikom.

Jaki alarm domowy i kiedy możemy zainstalować?.

Decyzję o zainstalowaniu alarmu w domu najlepiej podjąć w czasie projektowania domu. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić środków finansowych ale też problemów związanych z późniejszą instalacją na wykończonym już mieszkaniu.

Każdy z nas ma inny dom i inne potrzeby związane z bezpieczeństwem mieszkańców i mienia, dlatego projekt domowego alarmu należy zlecić wyspecjalizowanej firmie instalatorskiej. Zapozna się ona z projektem mieszkania, jego otoczeniem i na tej podstawie oceni stopień ryzyka oraz zaproponuje alarm domowy dopasowany do naszych potrzeb uwzględniając jednocześnie wiele czynników z których istnienia sobie nie zdajemy sprawy, a które mają istotny wpływ na działanie systemy alarmowego.

Alarm domowy zazwyczaj kojarzy się jedynie z zabezpieczeniem i sygnalizacją wtargnięcia włamywaczy na chroniony obszar. Nowe alarmy, zarówno standardowe, jak i bezprzewodowe wprowadzają o wiele więcej możliwości w zakresie ochrony mienia i życia. Przede wszystkim zapewniają komfort życia, chroniąc mieszkańców przed zagrożeniami wypływającymi z codziennego użytkowania domu, zapewniając niższe koszty związane z instalacją niż w przypadku konwencjonalnych systemów alarmowych. Dla większości z nas nadchodzące Święta to czas spotkań rodzinnych, oderwania od codzienności. Często jest to również jedna z niewielu okazji do odwiedzenia rodziny bliższej lub dalszej, mieszkającej często na drugim końcu kraju lub nawet za granicą. Aby jednak ten wspaniały czas nie zamienił się w koszmar po powrocie z wypoczynku w ciepłych krajach do okradzionego mieszkania, należy się uprzednio należycie przygotować i zainstalować alarm.

Aby nawet najmłodsze dzieci mogły poradzić sobie z obsługą alarmu domowego, warto rozważyć dodatkowe usprawnienia. Przede wszystkim, w celu jego obsługi nie trzeba korzystać z klawiatury na której wpisywany jest kod i wybierane są opcje. Po odpowiednim wyposażeniu systemu alarmowego, podstawowe czynności takie jak załączenie czy wyłączenie czuwania, można w wygodny sposób zrealizować z użyciem breloków zbliżeniowych czy pilotów.

Informacje o tym, jaki alarm dobrać do Twojego domu znajdziesz na stronie alarmy domowe.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czym różni się system bonnell od systemu kieszeniowego?


Autor: Konrad Wiecz


Nasz klient często zadaje takie pytanie przed decyzją o wyborze materaca. Odpowiedz na nie jest bardzo prosta. Po pierwsze przede wszystkim istnieją duże różnice w budowie samego materaca.


Sprężyny bonnellowe posiadają specjalny kształt – ich średnica zwęża się ku środkowi natomiast po zewnętrznych stronach wykazuje większą szerokość. Ktoś kiedyś powiedział, że przypomina „klepsydrę” – jest to bardzo trafne określenie, ponieważ jej kształt ogólny może kojarzyć się ze zwężającą na środku klepsydrą.

Aby nadać sprężynie pożądany kształt drut poddaje się dwukrotnej obróbce termicznej.
Sprężyny typu bonnell są bardzo często połączone ze sobą w jednej lub dwóch płaszczyznach.
Wyróżnia się głównie dwa typy sprężyn bonnellowych tzw. normal bonnell i mini bonnell.

dobrymaterac

WKŁAD BONNELL


Normal – są to sprężyny w systemie 4 do 5 zwojowym o standardowej wysokości od 90 do 140mm. Ich średnica waha się od 78mm do 85 mm natomiast średnica drutu od 2,2 do 2,4mm.

Stelaże , które można użyć do tych materacy w łóżkach to klasyczne stelaże , o przerwie nie wiekszej niż 6 cm miedzy listwami.

Formatki takie najczęściej stosowane są w meblach tapicerowanych jak i w materacach.
Mini bonnell – są to sprężyny 4 zwojowe o wysokości od 70 – 90 mm. Formatki zostały wykonane z drutu o średnicy 22mm. Średnica sprężyny to 65 mm.

Stelaże do tego materaca - przerwa miedzy listwami nie mniej niż 6 cm.

Mini-bonnell często stosowany jest w materacach o zwiększonej twardości jak i meblach tapicerowanych posiadających niską powierzchnię siedziska oraz rozkładanych sofach.


Przejdźmy teraz do budowy materacy kieszeniowych. Sprężyny z tego typu wkładów charakteryzują się popularnym kształtem walcowatym. Każda ze sprężyn została oddzielnie umieszczona w kieszonce. Tak, więc sprężyny nie stykają się ze sobą bezpośrednio. Są one połączone ze sobą często tylko za pomocą ramki – a nie tak jak w typie bonnellowym gdzie sprężyna ze sprężyną tworzyły specjalny połączony system.

dobrymaterac

WKŁAD STANDARDOWY KIESZENIOWY


Tutaj także wkłady kieszeniowe można podzielić na dwa typy – standardowy i multi-pocket. Każdy z nich ma różną ilość sprężyn we wkładzie. A co za tym idzie także inne właściwości użytkowe całego materaca.
Standardowy wkład posiada około 260 sprężyn na 1 m2 natomiast multipocket około 500/m2.
No tak budowa….. budową ale co nam dają takie konstrukcje?

dobrymaterac

WKŁAD MULTI-POCKET KIESZENIOWY

A więc w przypadku sprężyn bonnellowych często mówi się, że zwiększenie średnicy sprężyny oraz specjalny system pięcio-zwojowy (w rodzaju normal) zwiększa komfort wypoczynku na takim materacu. Natomiast mniejsza średnica sprężyny (w mini-bonnell) powoduje zwiększenie ich ilości w całym wkładzie. Taka konstrukcja powoduje, iż materac staje się bardziej elastyczny punktowo. Chociaż same materace bonnellowe często te odznaczają się raczej powierzchniową elastycznością. Dzieje się tak poprzez szeregowe połączenie sprężyn, co powoduje dodatkowo, iż są one odporne na różne odkształcenia.
Wkład kieszeniowy natomiast poprzez brak właśnie takiego połączenia charakteryzuje się elastycznością punktową. Typ sprężyn multi-pocket od standardowego wyróżnia się lepszym dopasowaniem do kształtu ciała całego materaca.

Sprężyny będąc w oddzielnych woreczkach nie stykają się ze sobą powodując cichą pracę całego materaca.
Często tego typu materace posiadają także tzw. 7 strefową twardość. Sprężyny w tej funkcji są tak skonstruowane, iż odznaczają się różnorodną twardością. Ułożone są w całym materacu tak, aby równomiernie podpierać kręgosłup oraz resztę ciała.
A teraz najważniejsza różnica pomiędzy bonnellem a kieszenią – mianowicie cena. Nie jest ona może aż tak diametralna ani wygórowana. Wszystko zależne jest od tego, jakim materiałem został obłożony wkład. Jeśli jest to warstwa lateksu to będzie duża różnica cenowa pomiędzy warstwą z pianki poliuretanowej czy też termoelastycznej .

Dlatego taka cecha może podzielić te materace na dwie różne grupy cenowe.
Na rynku obie konstrukcje cieszą się dużą popularnością. Będą one między sobą różniły się grubością wkładu, rodzajem obłożenia sprężyny, pokrowcem oraz ceną.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Mieszkanie na parterze, to gratka dla złodzei


Autor: Jaspis


Mieszkanie na parterze, ma swoje zalety, ale ma też niestety wady. Z jednej strony nie musimy chodzić po schodach za każdym razem jak wchodzimy i wychodzimy z domu, z drugiej strony nasze mieszkanie jest gratką dla złodzei, bo wejście przez okno lub balkon do takiego mieszkania jest dla nich bardzo proste.


Mieszkając w takim mieszkaniu, powinniśmy bardzo uważać wychodząc z domu, żeby nie zapomnieć na przykład zamknąć okna, albo drzwi balkonowych. To oczywiście nie wystarczy żeby się uchronić przed włamaniem, ale na pewno utrudni zadanie złodziejom. Niestety jeżeli chcemy być pewni, że złodziej nie da rady się włamać w 5 minut do naszego mieszkania, zwykłe okna nie wystarczą. Musimy zainwestować w dobre antywłamaniowe okna. To samo tyczy się balkonu, nie wystarczą nam jednak nawet najlepsze drzwi, trzeba dodatkowo zabezpieczyć się kratą, dobrze jest też pomyśleć czy nie przydałaby się nam zabudowa balkonu.

Ktoś może zapytać po co zabudowa balkonów, skoro mamy już kratę? Odpowiedź jest bardzo prosta. Po pierwsze im trudniej dostać się do naszego mieszkania tym lepiej, po drugie jeżeli nie mamy takiej zabudowy, to złodziej może bez trudu przed włamaniem dostać się na nasz balkon, sprawdzić czy mamy jakieś wartościowe rzeczy w pokoju i czego najlepiej użyć, żeby przejść przez naszą kratę. Niestety prawda jest taka, że każde zabezpieczenie można przy użyciu odpowiednich narzędzi pokonać, ale jeżeli złodziej nie wie z czym ma doczynienia, to może się okazać że nie weźmie ze sobą tego co mogłoby mu umożliwić wejście do naszego domu.

Podsumowując, wszyscy właściciele mieszkań na parterze powinni zainwestować w takie zabezpieczenia jak kraty, okna antywłamaniowe, dobre zamki, zabudowy balkonów i pamiętać, o tym żeby wszystko pozamykać przed wyjściem z domu, bo jeżeli ktoś zapomni domknąć okna to wszystkie te zabezpieczenia nie będą nic warte.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

SPA w łazience


Autor: Tomasz Galicki


Odrobina luksusu w twoim domu


Łazienka to pomieszczenie w domu, przy którego aranżacji szczególną rolę odgrywają nasze gusta i upodobania.
Wszak jest to miejsce, w którym zaczynamy i kończymy dzień. Oprócz więc funkcjonalności i odpowiedniego dopasowania poszczególnych elementów do kształtu pomieszczenia niebagatelną rolę odgrywać tutaj będą względy estetyczne. Estetyka łazienki wyrażać powinna nasze upodobania, ale i panujące trendy.
Jeśli chodzi o design to spotykamy w łazienkowym wzornictwie styl romantyczny, ponadczasowy oraz trendy.
Styl romantyczny przejawia się w obłych i falistych kształtach. Dominuje ceramika oraz ozdobniki nadające pomieszczeniu swoistej nastrojowości. Styl romantyczny to powrót do dawnych epok. Styl ponadczasowy charakteryzuje znaczna swoboda w doborze elementów wystroju łazienki. Liczy się tu jednak przede wszystkim funkcjonalność i prostota.
Styl trendy charakteryzuje nowoczesny minimalizm, upodobanie do form prostokątnych i kwadratowych.
Warto jednak pamiętać, że dziś łazienka to również miejsce, gdzie możemy oddać się relaksowi. Swoisty trend na SPA przekłada się także i na rolę łazienki, która w znacznej mierze celebrować ma żywioł wody.
Wanny wyposażone w hydromasaż to dziś standard. Życie w zgodzie z wellness sprawia, że pragniemy we własnej łazience poprawiać sobie samopoczucie, oderwać się od trudów codzienności właśnie dzięki sprzętom takim jak wanny z hydromasażem. Kupując wannę z hydromasażem możemy mieć SPA we własnej łazience.
Dlatego tak wiele osób decyduje się na nią. Dzięki dyszom i pompom zamontowanym w wannie i zasilanym prądem tworzą się miliony pęcherzyków i silnych strumieni wody, które są masażem dla kąpiącej się osoby.
Jeśli chodzi o wanny to według najnowszego trendu, dla którego żywiołem jest woda, wanna powinna być w centrum. Coraz częściej spotyka się więc wannę ustawioną w samym środku pomieszczenia. Widoczna wtedy z każdej strony powinna przykuwać uwagę niebanalnym obudowaniem, np. z drewna lub też ze szkła. Nadal często spotykamy wanny narożne.
Podsumowując warto pokusić się o stwierdzenie, że w obecnych trendach to właśnie wanna króluje w łazience. Jest jej centralnym punktem, wokół którego aranżuje się pozostałą przestrzeń tworząc harmonijny z naszym wnętrzem mini salon kąpielowy.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Grzejnik w łazience


Autor: Tomasz Galicki


Grzejnik w łazience może być także ozdobą.


Może być prawdziwą ozdobą łazienki, co już dość dawno dostrzegli ich producenci wprowadzając na rynek coraz bardziej fantazyjne wzory stanowiące nieraz w nowoczesnych łazienkach ciekawy i przyciągający wzrok element dekoracji. Mowa o grzejnikach łazienkowych.
Te najbardziej popularne to tzw. drabinki, złożone z pionowych kolektorów, które połączone są poziomymi rurkami. Są łatwe w montażu, a ich producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowocześniejszych i ciekawszych wzorów wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów i trendom w aranżacji wnętrz.
Grzejniki łazienkowe są również bardzo funkcjonalne: ułatwiają suszenie ręczników, co przemawia na ich korzyść przy porównaniu z ogrzewaniem podłogowym stosowanym często w łazienkach. Służą wtedy jako suszarki łazienkowe.
Duża wilgotność w łazienkach wymaga specjalnego wykończenia grzejników. Wykonane z rur stalowych i miedzianych, które powinny być najwyższej jakości oraz profili stalowych posiadają zabezpieczenia antykorozyjne oraz wykończone są specjalnymi lakierami. Dlatego też zwykłe grzejniki nie znajdują zastosowania w łazienkach.
Jeśli chodzi o samo wykończenie, grzejniki łazienkowe mogą być zarówno lakierowane, jak i chromowane czy też metalizowane lub satynowane. Stosowany rodzaj zasilenia to zasilanie z pieca centralnego ogrzewania, choć spotyka się również grzejniki elektryczne oraz wodno-elektryczne. Grzejniki wodne poza sezonem grzewczym nie działają, można jednak dokupić grzałkę elektryczną.
Bywają wyposażone w specjalny ekran maskujący jego podłączenie do instalacji. Ekran taki pełni jednak funkcję przede wszystkim dekoracyjną. Dzięki jego zastosowaniu zwiększona zostaje również powierzchnia emitująca ciepło.
Dzięki zamontowaniu grzejnika łazienkowego blisko kabiny prysznicowej lub wanny zawsze mamy pod ręką po wyjściu z kąpieli ręcznik. Czasem montuje się go tak, by oddzielał od siebie dwie strefy, np. między sedesem a umywalką.
Grzejniki łazienkowe dostępne są w różnych kolorach, choć największym zainteresowaniem cieszą się te tradycyjne, białe. Można jednak zamówić grzejnik w wybranym kolorze, co wiąże się z wyższymi kosztami.
Jeśli planujemy łazienkę w konkretnym stylu grzejnik może stać się ważnym jej elementem wpływającym na ogólna wizję aranżacji.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zabudowa tarasów


Autor: Jaspis


Czy można zabudować taras?
Coraz częściej alternatywą dla „ciepłych" ogrodów zimowych stają się zabudowy tarasów.
Ta koncepcja zagospodarowania całego tarasu ...


Ta koncepcja zagospodarowania całego tarasu lub jego części ma swoje źródła w korzyściach płynących z rozwiązań stosowanych przy balkonach. Stosowanie tego samego systemu otwierania i przesuwania tafli szkła hartowanego powoduje, iż taka zabudowa jest prosta i bezpieczna w obsłudze.
By móc zabudować taras należy wykonać lekką konstrukcję (aluminium, stal lub drewno) przeszklonego dachu oraz obudować cały obwód bezramową zabudową tworząc „szlaną ścianę". Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli na tarasie pozostawić na zimę nasze meble ogrodowe, cieszyć się przebywaniem na powietrzu nawet w wietrzne i deszczowe dni. Zabudowa tarasu staje się też dodatkowym zabezpieczeniem przed włamaniem (możliwość zastosowania wkładki z kluczem) . Dzięki temu, iż każda z tafli przesuwa się aż do miejsca ich zaparkowania, otwierając taras na całym obwodzie, w pogodne dni możemy korzystać z tarasu tak, jakby nie był zabudowany.
Fakt, iż unikalne rozwiązanie pozwala na całkowite wpuszczenie w podłoże dolnej szyny prowadzącej powoduje, iż nie mamy żadnej przeszkody w przechodzeniu ze strefy tarasu na zewnątrz, a bawiące się dzieci nie będą się potykały o wystające z podłogi elementy.
Dzięki temu, iż do tego typu zabudowy stosuje się system bezramowy nie tracimy nic z widoku, który mamy z tarasu przy zamkniętej zabudowie.
Zabudowa tarasu urozmaica architekturę budynku, daje nowe możliwości wykorzystania tarasu oraz zwiększa wartość domu, bez ponoszenia dużych nakładów finansowych.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

MATERACE do spania - jaki materac wybrać?


Autor: Kamil Mucha


Dobry dzień zaczyna się, kiedy budzisz się z zadowoleniem. Dobry dzień kończy się, kiedy kładziesz się wygodnie spać. Komfortowe łóżka i materace pełnią kluczową rolę w obu tych chwilach. Dlatego zadbaj, by wybrać je w sposób najlepszy dla siebie. Poniżej zasady, jakimi warto się kierować, jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać materac.


Wielkość
Wielkość materaca zależy od jego przeznaczenia. Materace dziecięce najczęściej przyjmują rozmiary 60x120cm, 70x140cm lub zbliżone. Materac jednoosobowy powinien mieć chociaż 80 cm szerokości i być przynajmniej o 20cm dłuższy niż wynosi wzrost danej osoby. Jeśli więc mierzysz 180cm, poszukaj materaca długości 2 metrów. Dosyć uniwersalnym rozmiarem materaca jednoosobowego jest 100x200. Dla dwóch osób, najlepszy będzie materac 160x200, 180x200 lub podobnej wielkości - takie rozwiązania cieszą się powodzeniem, jeśli chodzi o łóżka małżeńskie.

Twardość
Wybór twardości materaca jest uzależniony od wagi ciała oraz indywidualnych preferencji. W klasyfikacji występują najczęściej 4 klasy twardości:

H1 - miękki - waga poniżej 60 kg
H2 - średnio-twardy - waga między 60 a 80 kg
H3 - twardy - waga między 80 a 110 kg
H4 - bardzo twardy - waga powyżej 110 kg

Przy materacach dwuosobowych należy wybrać twardość pod kątem osoby cięższej. Oczywiście można zdecydować się na twardszy/ bardziej miękki materac zgodnie z indywidualnymi potrzebami.


Materiał wykonania i wypełnienie
Materace są produkowane z różnych materiałów i posiadają różne wypełnienia. Wybór konkretnego rodzaju zależy od potrzeb i budżetu.

Materac lateksowy
Materace lateksowe produkowane są z pianki lateksowej, uzyskiwanej z mleczka kauczukowego. Materiał budowy sprawia, że te materace są wyjątkowo odporne na odkształcenia i zużycie, jednocześnie charakteryzują się znaczną elastycznością, co pozwala na utrzymanie prawidłowej pozycji kręgosłupa w czasie snu. W strukturze materacy lateksowych znajdują się kanaliki, które pozwalają na odparowywanie i wietrzenie wnętrza materaca. Ta cecha zwiększa higieniczność materacy z lateksu.

Materace bonnelowe (inaczej: materace sprężynowe, bonelowe)
Materace sprężynowe są zbudowane z systemu połączonych sprężyn bonellowych, które od zewnątrz mają mniejszą średnicę niż w części wewnętrznej. Dzięki temu w mniejszym stopniu wypierają mniejszy ciężar, zaś silniej większy ciężar, zapewniając odpowiedni stopień ugięcia się. Materac sprężynowy może być dobrym wyborem dla jednej osoby lub dwóch o nieznacznej różnicy wagi. Jednak połączenia sprężyn sprawiają, że mocniejszy nacisk z jednej strony może spowodować podrzucenie drugiej osoby lub jej zsuwanie się.

Materace kieszeniowe (pocket)
Specjalnym rodzajem materacy sprężynowych są materace kieszeniowe, w których każda sprężyna zostaje umieszczona w materiałowej kieszonce, co wycisza odgłosy uginania się materaca (materac nie skrzypi). Obłożenie sprężyn piankami zwiększa elastyczność i zapewnia lepsze dopasowanie materaca do masy ciała.

Standardowy materac kieszeniowy może mieć 264 sprężyny na metr kwadratowy powierzchni. Dostępna są również materace kieszeniowe multipocket (wielokieszeniowe), w których ilość sprężyn na metr kwadratowy sięga 508. Dzięki temu materac ma znacznie wyższą elastyczność punktową (możliwość ugięcia danego punktu bez uginania sąsiednich). Decyduje to o dobrym dokształceniu do ciała śpiącego człowieka, co zapewnia komfort snu.

Materace piankowe wysokoelastyczne
Produkcja materacy z pianki wysokoelastycznej pozwala na ich doskonałe dostosowywanie się do anatomii człowieka. Dzięki specjalnej strukturze, materace z pianki wysoko-elastycznej posiadają lepsze parametry podtrzymywania ciała i komfortu od materacy ze standardowej pianki poliuretanowej. Są wykorzystywane między innymi jako materace przeciwodleżynowe lub rehabilitacyjne. Najczęściej występują w twardości średniej.

Materace termoelastyczne
Materace termoelastyczne są produkowane z pianki powstającej na bazie wiskozy. Zmieniają swoją elastyczność pod wpływem ciepła ciała, dzięki czemu w bardzo optymalny sposób dostosowują się do kształtu kręgosłupa, jednocześnie dobrze podtrzymując całe ciało. Wybierane raczej przez miłośników miękkich materacy.

Materace kokosowe
Wykorzystanie mat z włókien kokosowych pozwala na to, by materac posiadał wyższą niż w przypadku pianki twardość, przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów elastyczności. Materac z kokosem charakteryzuje się również wysoką przewiewnością, dzięki czemu w jego wnętrzu nie zbiera się wilgoć - co decyduje o wysokiej higieniczności. Warto zaznaczyć, że maty kokosowe stanowią jedynie część materaca.


Jaki materac wybrać? Z pewnością taki, który zapewni właściwe podparcie w czasie snu, nawet jeśli jest nieco droższy od innych. Od dobrego snu zależy dobre samopoczucie z rana. A to wpływa na cały dzień.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak zapłacić za mieszkanie? Przelew, czy gotówka?


Autor: Joanna M.


Artykuł ten zawiera cenne informacje dotyczące sposobu zapłaty przy zakupie nowego mieszkania. Dwa podstawowe to oczywiście zapłata gotówką lub też przelew pieniężny w banku. Sprawdź, który jest lepszy dla ciebie.


A więc stało się... Kupiłeś w końcu wymarzone mieszkanie, które wcześniej wybrałeś z dostępnych ogłoszeń nieruchomości. Teraz zastanawiasz się jak najlepiej za nie zapłacić.

Standardową formą zapłaty za nieruchomość jest przelew bankowy, sporadycznie zdarzają się przypadki zapłaty w gotówce. Taka forma stanowi bardzo duże ryzyko dla sprzedającego. W gotówce opłacana jest zwykle kwota mająca stanowić zadatek.Zdarzają się jednak sytuacje, gdy sprzedający życzy sobie zapłaty w gotówce. Powodem może być brak posiadania konta bankowego lub po prostu większe zaufanie do gotówki np. przez osoby starsze

Podpisanie aktu notarialnego, przelew.

Zaletą transakcji gotówkowych jest to, że przeniesienie własności oraz płatność następują w tym samym momencie. W momencie kiedy zapłata występuję w formie przelewu następuje już po przeniesieniu własności, z czym wiąże się ryzyko dla sprzedającego, że zapłata nie dojdzie do skutku (celowe działanie kupującego bądź wypadek losowy).

Uwaga na fałszywe banknoty

Przyjęcie płatności w gotówce wydaje się jednak jeszcze bardziej ryzykowne, gdyż jest to zazwyczaj spora suma pieniędzy. Po wyjściu od notariusza musimy ją gdzieś ulokować np. przewieźć do banku co łączy się ze zwiększonym ryzykiem kradzieży. Kolejnym minusem jest to, że przy takiej ilości banknotów możemy się pomylić w ich przeliczeniu. Sprzedający narażony jest też na przyjęcie fałszywych banknotów. - Ich wykrycie, wiąże się po stronie przyjmującego z obowiązkiem zawiadomienia policji.

Każdy sfałszowany banknot jest zabezpieczany i oddawany do Narodowego Banku Polskiego, a posiadacz takiego banknotu musi się liczyć z długą procedurą dochodzenia prowadzonego przez policję i przesłuchaniem. W tym momencie majątek jest pomniejszony o wartość sfałszowanych pieniędzy. Jest to nie tylko uciążliwość prawna, ale również strata finansowa. Nie warto przy tym podejmować próby pozbycia się takiego banknotu. Posłużenie się sfałszowanym banknotem przez osobę, która jest świadoma jego fałszywości, jest przestępstwem.

Przy gotówce konieczne pokwitowanie
Bezgotówkowa forma dokonania zapłaty stanowi dowód zapłaty (dowód przelewu, uznania środków na rachunku, itp), to przyjęcie gotówki wymaga sporządzenia pokwitowania w celu ochrony zarówno kupującego jak i sprzedającego.

Chcesz bezpiecznie sprzedać – skorzystaj z depozytu notarialnego

Najbezpieczniejszym, choć kosztownym rozwiązaniem jest skorzystanie z instytucji depozytu notarialnego. Działa ona w ten sposób, że przed zwarciem umowy kupujący wpłaca środki na wydzielony rachunek prowadzony przez biuro notarialne. Jeśli dojdzie do umowy rejent przelewa pieniądze na rachunek zbywcy, a jeśli do niej nie dojdzie – zwraca je kupującemu.

Przykładowo, dla kwoty 300 tys. zł maksymalna stawka za skorzystanie z depozytu wynosi 1201,7 zł (z VAT). Projekt nowelizacji ustawy o notariacie, nad którym pracuje obecnie parlament, przewiduje, że notariusz nie będzie mógł odmówić przyjęcia depozytu, jeśli taka będzie wola klienta.

Zadatek w gotówce

Z doświadczeń doradców Home Broker wynika, że w gotówce opłacany jest zadatek na poczet zakupu nieruchomości, o ile jest to kwota rzędu kilku tysięcy złotych, maksymalnie 10 tysięcy. Jeżeli suma jest większa, np. kilkadziesiąt tysięcy złotych, wówczas opłacana jest raczej w formie przelewu. W takim wypadku, aby zapłata mogła stanowić zadatek, w umowie przyjmuje się, że „kupujący zapłaci określoną sumę przelewem na wskazany rachunek bankowy”. W dalszej części umowy precyzuje się ponadto, że „z chwilą otrzymania tej kwoty przez sprzedającego, strony umowy poddają ją rygorowi zadatku zgodnie z art. 394 kodeksu cywilnego”. Taka formuła pozwala opłacić przelewem sumę na poczet zadatku.

Dla dewelopera tylko przelew

W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, czyli ogłoszenia nieruchomości u dewelopera, zapłata następuje w zasadzie w każdym przypadku w formie przelewu bankowego. Obowiązek zachowania takiej formy nakłada na przedsiębiorcę ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, o ile całkowita wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. euro, czyli obecnie ok. 59,4 tys. zł (nie ma znaczenia, czy płatność dokonywana jest jednorazowo, czy w transzach).


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Bezpyłowa gładź na mokro. Zalety i wady.


Autor: ANDRZEJ PRUSS


W sklepach i hurtowniach z materiałami budowlanymi mamy szeroki asortyment gładzi i tynków. Gładzie kładzione na mokro nie są już nowością. Ciągle jednak brak o nich informacji. Pracując codziennie z tym produktem, zaobserwowałem jego zalety i wady. Czy jest lepszy czy gorszy od innych? Ja swoją opinię mam.


Gładzie bezpyłowe i do tego obrabiane na mokro, cieszą się coraz większym zainteresowaniem nawet amatorów. Niestety większość tych materiałów jest importowana, a co za tym idzie brak jest ogólnie dostępnej wiedzy na ich temat. Chcę podzielić się moimi obserwacjami na temat gładzi rodem z Anglii, jest to popularny materiał do wykańczania wnętrz nie tylko mieszkalnych. Produkowany na bazie gipsu. Widziałem setki domów, tysiące wnętrz, ale jak do tej pory nie udało mi się spotkać takiego w którym nie użyto gipsu. Nawet nowoczesne, ze szkła, metalu i betonu, wykończenia mają "gipsowe".

Gładzie sprzedawane są w workach po 25 kg lub mniejszych. Gotową mieszankę łączymy tylko z wodą. Sprzedający określają ją jako "bezpyłowa gładź angielska". Po kilkuletniej pracy z nim, trafniejsze wydaje mi się określenie, "uniwersalny, cienkowarstwowy tynk wewnętrzny".

Z całej gamy zalet wymienię kilka; Uniwersalny - można go kłaść praktycznie na każde podłoże. Cienkowarstwowy - zalecana warstwa 2 mm. Brak pyłu - nie jest szlifowany. Gładkość - nie wymaga zaprawek gipsowych. Twardość - przewyższa tynki gipsowe i wapienne. Nie powoduje korozji - elementy metalowe (siatki, wkręty,gwoździe) nie muszą być usunięte lub zabezpieczane, Kładziony "na gotowo" - można malować, tapetować lub stosować inne techniki ozdabiania. Szybkość wiązania i wysychania - po około 30 min twardnieje, a po kilunastu godzinach jest gotowy do dekoracji. Nadaje się na ściany i sufity.

Wadą jest fakt że nie można urobić go na zapas - twardniejący materiał trudno doprowadzić do jednolitej masy. Łączenie "suchego" z "nowym" jest widoczne, więc aby uniknąć wyprawek należy robić cała ścianę. Szybkość wiązania która zaliczyłem do zalet, może dla niektórych być wadą. Wymaga czystych narzędzi - mieszadło i pojemniki musimy myć dokładnie po każdym urobku, a narzędzia także w czasie pracy. Jako że efekt końcowy otrzymujemy zagładzając powierzchnię, musimy dysponować pewną siłą w nadgarstku i ramieniu.

Osoby bez dostatecznej wiedzy na temat techniki pracy z tym materiałem, mogą mieć początkowo trudności aby osiągnąć doskonały efekt końcowy.

Fachowiec liczy sobie od 15 do 20 zł za metr kwadratowy. Koszt gładzi wynosi ok 3 zł na metr powierzchni. Jeśli mamy czas i ochotę, może warto samemu spróbować?

W przypadku problemów z zakupem w sklepie, zawsze możemy poszperać na aukcjach.

Człowiek uczy się całe życie.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zastosowanie wykładzin do wykończenia podłóg.


Autor: Tomasz Galicki


Wykończenie podłóg wykładziną PCV.


Do wykańczania podłóg stosuje się różne materiały, a pośród nich są również wykładziny oraz wykładziny PCV.
Jeżeli chodzi o główne zalety tego typu materiału, to możemy śmiało powiedzieć, iż są one bardzo trwałe oraz stosunkowo tanie w porównaniu do innych materiałów wykończeniowych podłóg.
Natomiast co do miejsca ich zastosowania, wykładziny kładzione są nie tylko w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach w blokach, używane są również w budynkach użyteczności publicznej, jak urzędy, szkoły, szpitale i inne. Jeżeli chodzi zaś o rodzaj wykładzin, mamy do wyboru wykładziny z materiałów naturalnych oraz materiałów sztucznych.
Na rynku zaś są one ogólnie dostępne, nie zależnie od tego czy zdecydujemy się za zakup wykładziny, czy też wykładziny PCV, w sklepach spotkamy się z ogromnym wyborem pod względem wielkości, grubości oraz barw i wzorów. Jak już wspomnieliśmy wykładziny są przede wszystkim trwałe, materiał z jakiego są wykonane jest elastyczny oraz odporny na zniszczenia mechaniczne, jak również wykładziny PCV mają zdolność pochłaniania i nie przepuszczania hałasu, są bardzo odporne na wszelkiego rodzaju zaplamienia, jak również posiadają małą wsiąkliwość materiału. przy tych wszystkich zaletach wykładziny są dodatkowo tanim materiałem wykończeniowym wnętrz, dlatego są tak chętnie kupowane do domów oraz innych budynków.
Na rynku istnieją dwa rodzaje wykładzin, są to wykładziny naturalne oraz tekstylne, które są bardziej elastyczne, a potocznie zwane są wykładzinami PCV. Wykładziny naturalne bardziej przypominają dywan i zakrywają wiele nierówności oraz niedoskonałości podłogi, natomiast te z PCV dostępne są w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu mogą również stanowić imitację podłogi drewnianej bądź podłogi z płytek. Wszystko dzięki zróżnicowanej strukturze, która podczas produkcji jest właśnie upodobniana do struktur naturalnych podłóg drewnianych bądź z płytek ceramicznych, kamienia i innych materiałów.
Gdybyśmy natomiast chcieli krótko opisać skład surowcowy wykładzin PCV, warto powiedzieć iż są one wytwarzane z plastyfikowanego polichlorku winylu z dodatkiem stabilizatorów, pigmentów oraz wypełniaczy. Wykładziny PCV możemy zakupić jako wykładziny jedno i wielowarstwowe, lecz te drugie są zdecydowanie trwalsze i bardziej polecane przez producentów oraz przedstawicieli handlowych.
Jeżeli zatem zdecydujemy się na zastosowanie wykładzin PCV w swoim domu, z pewnością stosunkowo niskim kosztem osiągniemy efekt elegancji.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Grzejniki panelowe


Autor: Anna Rosłaniec


Grzejniki panelowe charakteryzują się prostą, zwartą konstrukcją i płaskim wykończeniem. Szczególną odmianą paneli są ściany grzewcze o bardzo dużej powierzchni wymiany ciepła z otoczeniem.


Grzejniki panelowe ogrzewają na zasadzie promieniowania tj. emisji ciepła przez powierzchnię grzejnika lub na zasadzie promieniowania połączonego z konwekcją - w takim przypadku grzejniki wyposażone są w specjalne ożebrowanie konwekcyjne i system wlotu i wylotu powietrza zapewniający sprawny obieg powietrza po otoczeniu. Grzejniki panelowe produkowane są ze stali, mogą występować w postaci jednej lub kilku płyt połączonych ze sobą i z pojedynczym lub wielokrotnym (np. podwójnym) ożebrowaniem. Płyty stalowe ze względu na właściwości materiału nie nadają się do instalacji, w których występują częste skoki ciśnienia np. w instalacjach z obiegiem wody wymuszanym pracą pompy. Panele to również często stosowana forma wśród grzejników elektrycznych. Charakteryzują się wtedy wysoką dynamiką pracy, efektywnością i ekonomiką działania. Ilość płyt użytych do konstrukcji grzejnika decyduje o jego wymiarach. Grzejniki jednopłytowe są płaskie, trzypłytowe z dodatkowym radiatorem są już znacznie większe – wpływa to na ich walory estetyczne (stopień odstawania od ściany), z drugiej strony grzejniki wielopłytowe są zdecydowanie bardziej wydajne i te same wymiary zewnętrzne zapewnią większą moc grzewczą niż grzejniki jednopłytowe – tu dla uzyskania odpowiedniej mocy trzeba wybrać zastosować grzejnik o odpowiednio większej powierzchni.

Grzejniki panelowe – konstrukcja, wybór, montaż

Grzejniki panelowe, w zależności od zastosowanego przez producenta rozwiązania, nadają się do montażu bocznego i przez przyłącze doprowadzone z dołu - z podłogi. Przy podłączeniu bocznym instalacja wygląda mniej estetycznie ze względu na to, że widoczne są rury i zawory. Przyłączenie dolne zakryje elementy przyłączy, niestety jest to droższa opcja: grzejniki z przyłączem dolnym są droższe i wymagają specjalnie doprowadzonej instalacji. Grzejników panelowych nie powinno stosować się w instalacjach charakteryzujących się dużą pulsacją – skokami ciśnienia wody. Typowy grzejnika panelowy to jedna, dwie lub trzy prostokątne, stalowe blachy, wytłoczone i zespawane ze sobą tak, by utworzyły wewnętrzne kolektory wodne w których obiega ciecz grzejna. Ciecz ogrzewa arkusze stali, a te z kolei wypromieniowują ciepło do otoczenia. Na rynku dominują grzejniki z kolektorami poprowadzonymi poziomo w górnej i dolnej części płyt, połączonymi dodatkowymi kanalikami pionowymi. Ożebrowanie konwekcyjne w grzejnikach panelowych to dodatkowy arkusz blachy wyprofilowany tak, by po połączeniu z panelami grzejnymi tworzył żebra. Żebra bezpośrednio dotykają kanalików grzejnych przez co powierzchnia oddawania ciepła ulega znacznemu zwielokrotnieniu. Szczeliny między żebrami spełniają też funkcję kominów, ukierunkowujących przepływające powietrze. Wybór grzejnika: aby zapewnić sobie pełen komfort cieplny należy wybrać grzejnik o mocy idealnie dopasowanej lub trochę większej niż wynosi zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń. Przyjmuje się, że jest to od 30 do 45 W na metr kwadratowy powierzchni, przy czym wielkość ta uzależniona jest od stopnia izolacji budynku.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Likwidacja szamba


Autor: Coopernik


W jaki sposób zlikwidować szambo, rozwiązania praktyczne. Możliwości samodzielnego wykonania prac z tym związanych. Porady co trzeba wiedzieć zanim zaczniemy.


Z czym do szamba

Zgodnie z zaleceniami Dyrektywa Rady Europy 91/271/EWG

W sprawie likwidacji szamb lokalnych i konieczności rozwiązania problemu gdzie odprowadzić ścieki z domków jednorodzinnych i zagród wiejskich, wiele osób zastanawia się jak ten problem rozwiązać.

W zasadzie istnieją tylko dwa rozwiązania tego problemu.

Zależą one jednak od warunków lokalnych na których znajduje się nasza posesja.

Jednym z nich jest włączenie się z domową kanalizacją sanitarną do kanalizacji lokalnej. Miejskiej lub wiejskiej (gminnej).

Co jest najszybszym i najtańszym sposobem rozwiązania problemu. Zwłaszcza że takie podłączenie w wielu przypadkach możemy wykonać samodzielnie.

Jednak warunkiem samodzielnego wykonania takiego przyłącza, jest istnienie odejścia (trójnika lub studni rewizyjnej) do naszego budynku.

W budowanych w ostatnich latach sieciach kanalizacyjnych, zwłaszcza na osiedlach domków jednorodzinnych, wykonawcy pozostawiali takie podejścia, więc nie ma wielkiego problemu z wykonaniem takiej modernizacji.

Drugie rozwiązanie, jednak na początku droższe, jest to budowa ekologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków.

Na początku trzeba wszak zakupić gotowy zestaw, jednak po kilku latach inwestycja nam się zwraca. Nie musimy ponosić opłat z tytułu użytkowania kanalizacji lokalnej.

Po za tym również i to rozwiązanie nadaje się do samodzielnej realizacji. Nie ma tu jakiś specjalnych wymagań zawodowych.

Jedynie co należy zrobić to zdobyć niezbędne dokumenty i projekty.

W pierwszej kolejności należy udać się do służb odpowiedzialnych za gospodarkę wodno-ściekową, inne to będą instytucje w miastach, MZWiK, inne na wsiach. Tam należy poczynić pierwsze uzgodnienia. Nie obejdzie się bez spotkania z geodetą i być może wizyty w przedsiębiorstwie odpowiedzialnym za stan ulic w naszej miejscowości.

Po załatwieniu tych formalności(nie są one zbyt skomplikowane), można zacząć szukać materiałów i ewentualnego wykonawcy - w przypadku gdy nie odważymy się samodzielnie wykonać tych prac.

Tu moja uwaga - często osobom które chcą wykonywać te prace samodzielnie sugeruje się że to zabronione!!! Jest to nieprawdą , należy tylko trzymać się projektu i zaleceń inspektora nadzoru. Mogą wystąpić problemy na przykład: konieczność zamknięcia ulicy, czy wykorzystanie specjalnego sprzętu drogowego, ale to już inna sprawa.

I jeszcze ważna sprawa , na etapie wstępnym warto dowiedzieć się, na jakie zwroty gotówki możemy liczyć i jakie, w tym temacie obowiązują przepisy na terenie danej gminy.

Środki te są różne w różnych gminach więc warto na samym początku wiedzieć jak nam się inwestycja zwróci.

Samo przeprowadzenie prac i w jednym i drugim przypadku, to temat na oddzielne artykuły.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Stelaże do łóżka - jaki i po co.


Autor: Konrad Wiecz


Kupując materac często zapominamy o bardzo ważnym przedmiocie – mianowicie o stelażu. A przecież on odgrywa tak bardzo ważną rolę w łóżku. Stelaż potrzebny jest pod materac chociażby z takiej błahej przyczyny jak dbanie o higienę.


Oprócz tego wiadomo, że materac, który nie posiada pod sobą stelaża nie będzie dobrze „oddychał”. Przeżuci się to niekorzystnie na nasz komfort użytkowania z materaca, ponieważ za pogorszoną cyrkulacją powietrza idzie powstawanie źródła różnych grzybów czy bakterii powstałe na wskutek niewyparowanej wilgoci, która skumulowała się we wnętrzu materaca. Jednak nie może to być stelaż tak po prostu zbity z desek, ponieważ gdy kupimy nawet bardzo dobrej jakości materac to brak elastyczności zwykłych listewek zmniejszy nam komfort wypoczynku na nowym materacu.

Stelaż wspomaga funkcje materaca umożliwiając optymalną jego pracę. Ważne jest to a żeby stelaż odpowiednio się uginał pod ciężarem naszego ciała.

Listwy stelaża bardzo często wykonane są ze sklejki przez co posiadają odpowiednią sprężystość. Deseczki na stelażu są lekko uwypuklone przez co optymalnie powinny odbierać przyjmowane obciążenie. Listwy posiadają specjalne gniazda w ramie całego stelaża. Nie są one bezpośrednio przymocowane do stelaża ponieważ zmniejszyło by to ich elastyczność. W zależności od stelaża deski w nim liczą od ok. 26-28 do nawet 42 listew.

Stelaże do łóżka - jaki i po co.

Listwy między sobą muszą mieć przerwy a żeby zapewnić przepływ powietrza. Szerokość miedzy nimi nie może być większa niż 6 cm . Często stelaże posiadają specjalny pas na środku który spełnia funkcję wzmacniającą ale i także nie dopuszcza do jakiegokolwiek przekręcania się desek. Niektóre stelaże posiadają podwojone listewki w części pod ramiennej – zwiększa to jego wytrzymałość na nacisk bioder oraz czasem umożliwia regulację twardości.

Rynek oferuje nam duży wybór różnych stelaży. Głównie dzieli się je na proste oraz regulowane.Stelaże proste nie posiadają możliwości regulacji. Są to stelaże często tańsze od tych z regulacją i charakteryzują się prosta konstrukcją. Natomiast stelaże z możliwością regulacji odznaczają się już bardziej skomplikowaną budową.

W zależności od typów spotykamy stelaże z regulacją zagłówka oraz podnóżka. Regulacja w zakresie zagłówka daje możliwość np. przyjemnego czytania książki czy też oglądania telewizji w łóżku bez niepotrzebnego podnoszenia głowy i przez to wyginania naszego kręgosłupa. Możliwość regulacji podnóżka w stelażu na pewno przyda się osobom pracującym w pozycji stojącej czy też siedzącej.

Stelaże do łóżka - jaki i po co.

Często zaleca się takim ludziom wypoczynek z lekko podniesionymi nogami do góry co zmniejsza ryzyko wystąpienia żylaków. Wszelkie modyfikacje podstawowych stelaży z regulacją zależą od luksusu który jest nam w stanie zaproponować producent.

Podsumowując stelaż gwarantuje dobrą wentylację, utrzymanie higieny oraz zwiększa trwałość materaca. Korzystając z materaca na odpowiednio dobranym stelażu zapewnia to nam wygodę a przede wszystkim zdrowy sen.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Bambus - hodowla w domu i ogrodzie


Autor: JoannaS


Bambus (Bambusa Shreb.) to bardzo charakterystyczna i jednocześnie zwracająca swoją uwagę roślina. Może stać się interesującym i nieco egzotycznym urozmaiceniem naszego domu, biura lub ogrodu, zapewniając ciekawą aranżację wnętrz.


Jego hodowla nie jest zbyt skomplikowana, dlatego więc przy odrobinie pracy i stosowania się do zawartych w tym artykule wskazówek powinna zakończyć się powodzeniem.

Bambus jest rośliną wieloletnią, która z uwagi na fakt, że najczęściej rośnie w Azji, może się nam wydawać nietypowa na nasz klimat. Posiada długie liście otaczające sztywny i tak samo długi pęd. Właśnie w tej oryginalności i niebanalności tkwi jego największy urok. Co należy uczynić, aby posiadać taką roślinę? Najprościej jest kupić, ale jeżeli zamierzamy wyhodować własny egzemplarz należy w pierwszej kolejnośći zdobyć odpowiednie nasiona. Podczas ich wyboru powinno się zwrócić szczególną uwagę na to, żeby wybrać nasiona bambusa odpornego na niskie temperatury, który ma największe szanse na przetrwanie bez szwanku w naszych polskich warunkach. Następnie wysiewamy nasiona w kubeczkach lub innych pojemnikach z glebą torfową mającą w sobie odrobinę piasku. Kiedy nasza roślina wykiełkuje, potrzebna mu będzie doniczka do której go przesadzimy. Mniej więcej przez rok czasu pielęgnujemy go, a po tym okresie przystępujemy do przesadzania.

donice, doniczki, osłonki na doniczki, donice ceramiczne

W miejscu, w którym planujemy posadzić nasz bambus, wykopujemy maksymalnie 25 centymetrowy dół i wypełniamy go ziemią o odczynie obojętnym. Powinno się ją wymieszać z obornikiem, co pozytywnie wpłynie na rozrost rośliny. Jeśli posadzimy go w donice, należy pamiętać także o jej odpowiedniej głębokości i właściwej ziemi. Bambusy preferują wilgoć, dlatego powinno się je regularnie podlewać względnie małymi ilościami wody. Powinno się bowiem postarać się o to, aby ziemia była ciągle cały czas wilgotna, ale nie przesadnie mokra. Roślinę sadzimy na miejscu słonecznym i odsłoniętym od wiatru. To znaczy, że bambus równie dobrze może rosnąć w ogrodzie, jak i w zaciszu domowym sadząc go w donice ceramiczne, doniczki plastikowe. Można go zatem wykorzystać choćby w takim celu jak wystrój wnętrz.

W bardzo ciepłe dni warto zraszać roślinę wodą, aby miała odrobinę chłodu. Bambusy dobrze tolerują nawozy, zwłaszcza te mające w sobie fosfor, potas lub azot, dlatego powinno się ich często używać. Można to robić chociażby co 5-7 lub co 10 dni. Jeśli planujemy, aby bambus nie obrastał zbytnio w liście, powinniśmy go przycinać. Co ciekawe i istotne w hodowli, bambusy nie są za bardzo podatne na infekcje ani choroby, jednak mimo to warto być ostrożnym. Wyjątkową uwagę trzeba zwrócić na przędziorki, które czasem je atakują.

Jak więc widać, hodowla bambusów nie jest zbyt pracochłonnym ani trudnym zajęciem i poradzą sobie z nim nawet początkujący ogrodnicy. Z uwagi na to warto posadzić tę oryginalną roślinę, ponieważ przy stosunkowo niskim nakładzie pracy i środków można uzyskać bardzo ciekawe rezultaty. Wszakże nieliczni z nas mają w swoim domu takie kwiaty doniczkowe jak bambus.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jakie grzejniki - dobór mocy grzejników


Autor: Polmark


Grzejniki stalowe, żeliwne, aluminiowe - jakie wybrać? Przy wyborze rodzaju grzejników należy uwzględnić parametry techniczne projektowanej lub istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Wtórnym kryterium wyboru jest fantazja i upodobania inwestora.


Grzejnik musi spełnić swoje podstawowe zadanie, ogrzać pomieszczcenie. Prawidłowy dobór mocy grzejnika zapewniającego ogrzanie pomieszczenia jest priorytetowym celem. Moc grzewcza grzejników zależy od jego budowy i temperatury medium dostarczanego do grzejnika. Uproszczoną metodą można dobrać moc grzejników potrzebną do ogrzania pomieszczenia. W zależności od zastosowanych materiałów budowlanych i termoizolacji budynku przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 50 W/m2 dla dobrze ocieplonych budynków do 200 W/m2 dla nieocieplonych budowli. W celu wyliczenia mocy grzejnika należy pomnożyć ilość metrów kwadratowych pomieszczenia przez wartość zapotrzebowania 1 m2 na potrzebną ilosć ciepła do jego ogrzania. Przykładowo, w budynku o umiarkowanych stratach ciepła dla pomieszczenia o powierzchni 10 m2 mnożąc przez 90 W/m2 otrzymamy moc grzejnika wynoszącą 900 Wat. Posługując się tabelą producenta grzejników dobieramy grzejnik posiadający moc grzewczą 900 Wat dla zadanej temperatury zasilania w instalacji centralnego ogrzewania. Dla kotłów gazowych przyjmuje się temperaturę zasilania w wysokości 75 stopni, dla kotłów stałopalnych - 90 stopni.

Jakie grzejniki wybrać? Stalowe, żeliwne, aluminiowe? Trudne pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybierając rodzaj grzejnika należy uwzględnić wiele parametrów technicznych istniejącej lub projektowanej instalacji centralnego ogrzewania. Np. nieporozumieniem jest zastosowanie grzejników konwektorowych w instalacjach grawitacyjnych. Grzejniki konwektorowe wymagają dużych przepływów czynnika grzewczego i należy je montować w instalacjach wyposażonych w pompę obiegową. Nie należy stosować grzejników aluminiowych w instalacjach miedzianych. Na styku połączenia miedzi i aluminium występuje korozja.

Obecnie najczęściej stosuje się grzejniki stalowe płytowe (panelowe). Grzejniki stalowe współpracują poprawnie ze wszystkimi typami instalacji w układzie zamkniętym i otwartym. Jednak grzejniki stalowe w układzie otwartym będą miały skróconą żywotność ze względu na ciągłe napowietrzanie instalacji. W instalacji z układem otwartym lepiej zastosować grzejniki żeliwne.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Kominek w salonie - elegancja i ciepło


Autor: Mr.X


Od kilkunastu już lat panuje w Polsce moda na kominki. Moda to o tyle praktyczna, że poza swoistą elegancją, dzięki kominkom możemy przy okazji zaoszczędzić nieco na tradycyjnym ogrzewaniu, zarazem ciesząc oczy naturalnym płomieniem. Sprawdź czy to rozwiązanie będzie dobre także dla Ciebie!


Dla kogo kominek?

Kominki - nie czarujmy się - wyglądają dobrze dużych salonach, które znajdziemy w samodzielnych domach lub apartamentach. Jeśli dom pozostaje na razie tylko w sferze Twoich marzeń i dziś masz tylko niewielkie mieszkanie, dodatkową przestrzeń jaką zabierze kominek ciężko będzie wygospodarować, do tego kominek w małym pomieszczeniu wygląda po prostu brzydko.
Dlatego też musimy mieć duże pomieszczenie, w którym kominek nie będzie przytłaczać, ale stanowić jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Trzeba mieć też na uwadze, że nie można zbyt blisko samego pieca stawiać przedmiotów łatwopalnych, co znów implikuje wymóg pewnej przestrzeni.

Jeśli już zdecydowaliśmy, że chcemy kominek posiadać i mamy do tego warunki, warto nie kupować pierwszego z brzegu, ale przejrzeć ofertę różnych producentów. Piece kominkowe są produkowane w różnych rozmiarach, kształtach, mają też różne parametry (kluczowym elementem jest tutaj szyba, która musi być bardzo trwała i odporna).
Pomimo że konstrukcja wydaje się prosta, obudowy kominkowe posiadają czasem różne rozwiązania, które pozwalają wykorzystać je w różnych warunkach budowlanych - posiadają też odmienną estetykę. Dlatego też przed dokonaniem wyboru warto omówić wątpliwości ze sprzedawcą, sprawdzić alternatywne rozwiązania i ostatecznie wybrać to najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb.

Nie wolno przy tym zapomnieć o stosownych akcesoriach! Nawet najbardziej estetyczny kominek będzie wyglądać źle, jeśli drzewo lub brykiet będą leżeć na podłodze, zaś do pracy z ogniem wykorzystywać będziemy stary pogrzebacz. Odpowiednie akcesoria nie są zbyt drogie, a estetycznie wykonane narzędzia i odpowiednia podstawka (lub przygotowana wcześniej wnęka w ścianie) na brykiet pozwolą połączyć użyteczność z odpowiednią estetyką.

Trzeba też pamiętać, że szyby w kominkach często się kopcą i trzeba je regularnie czyścić - tutaj polecić można nawet zwykły środek czyszczący dostępny w domu i szmatkę - najważniejsze by szybę utrzymać w czystości, gdyż ogień potrafi ją czasem osmolić i wygląda wtedy zwyczajnie brzydko.


Opłacalność inwestycji

Jeśli mamy dostęp do darmowego drewna, w dłuższej perspektywie posiadanie kominka będzie na pewno bardziej opłacalne od tradycyjnych rozwiązań.
Nawet jeśli drewno musimy kupić, przy odpowiednim rozłożeniu instalacji grzewczej (np. dodaniu dodatkowych kanałów wentylacyjnych do innych pomieszczeń) piec także może być opłacalny. Zwłaszcza, gdy zamiast drzewa w tradycyjnej postaci zainteresujemy się brykietem. Nie ma co kryć - brykiet drzewny nie jest tak piękny i tradycyjny w formie jak drewno, ale na pewno jest to rozwiązanie ekonomiczne i wygodne - zarówno przy transporcie, składowaniu jak i samym spalaniu. Brykiet jest bowiem ekologicznym materiałem stworzonym specjalnie do kominków, jest suchy, ma wysoką sprawność energetyczną i doskonale się pali. Do codziennego ogrzewania jest więc rozwiązaniem idealnym!

Bez względu jednak na wykorzystywany materiał - tradycyjne ogrzewanie niemal zawsze będzie droższe. Z drugiej jednak strony kominek to nie urządzenie, które regulujemy pokrętłem - wymaga jednak pewnej uwagi i uzupełniania materiału palnego. O ile ma pełnić wyłącznie funkcję estetyczną - nie ma problemu - raz na kilka dni możemy dla przyjemności rozpalić nawet niekoniecznie brykietem - a właśnie naturalnym drewnem, ale jeśli planujemy kominkiem ogrzewać pokój czy cały dom - trzeba się liczyć z faktem, że wymaga stałej uwagi. Stąd też rozwiązanie to polecane jest dla świadomych osób, które dysponują odrobiną dodatkowego czasu i po prostu mają ochotę to robić. Niemniej odwdzięczy się na pewno przyjemnym ciepłem, blaskiem i... niższymi rachunkami!


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Kominek w salonie - elegancja i ciepło


Autor: Mr.X


Od kilkunastu już lat panuje w Polsce moda na kominki. Moda to o tyle praktyczna, że poza swoistą elegancją, dzięki kominkom możemy przy okazji zaoszczędzić nieco na tradycyjnym ogrzewaniu, zarazem ciesząc oczy naturalnym płomieniem. Sprawdź czy to rozwiązanie będzie dobre także dla Ciebie!


Dla kogo kominek?

Kominki - nie czarujmy się - wyglądają dobrze dużych salonach, które znajdziemy w samodzielnych domach lub apartamentach. Jeśli dom pozostaje na razie tylko w sferze Twoich marzeń i dziś masz tylko niewielkie mieszkanie, dodatkową przestrzeń jaką zabierze kominek ciężko będzie wygospodarować, do tego kominek w małym pomieszczeniu wygląda po prostu brzydko.
Dlatego też musimy mieć duże pomieszczenie, w którym kominek nie będzie przytłaczać, ale stanowić jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Trzeba mieć też na uwadze, że nie można zbyt blisko samego pieca stawiać przedmiotów łatwopalnych, co znów implikuje wymóg pewnej przestrzeni.

Jeśli już zdecydowaliśmy, że chcemy kominek posiadać i mamy do tego warunki, warto nie kupować pierwszego z brzegu, ale przejrzeć ofertę różnych producentów. Piece kominkowe są produkowane w różnych rozmiarach, kształtach, mają też różne parametry (kluczowym elementem jest tutaj szyba, która musi być bardzo trwała i odporna).
Pomimo że konstrukcja wydaje się prosta, obudowy kominkowe posiadają czasem różne rozwiązania, które pozwalają wykorzystać je w różnych warunkach budowlanych - posiadają też odmienną estetykę. Dlatego też przed dokonaniem wyboru warto omówić wątpliwości ze sprzedawcą, sprawdzić alternatywne rozwiązania i ostatecznie wybrać to najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb.

Nie wolno przy tym zapomnieć o stosownych akcesoriach! Nawet najbardziej estetyczny kominek będzie wyglądać źle, jeśli drzewo lub brykiet będą leżeć na podłodze, zaś do pracy z ogniem wykorzystywać będziemy stary pogrzebacz. Odpowiednie akcesoria nie są zbyt drogie, a estetycznie wykonane narzędzia i odpowiednia podstawka (lub przygotowana wcześniej wnęka w ścianie) na brykiet pozwolą połączyć użyteczność z odpowiednią estetyką.

Trzeba też pamiętać, że szyby w kominkach często się kopcą i trzeba je regularnie czyścić - tutaj polecić można nawet zwykły środek czyszczący dostępny w domu i szmatkę - najważniejsze by szybę utrzymać w czystości, gdyż ogień potrafi ją czasem osmolić i wygląda wtedy zwyczajnie brzydko.


Opłacalność inwestycji

Jeśli mamy dostęp do darmowego drewna, w dłuższej perspektywie posiadanie kominka będzie na pewno bardziej opłacalne od tradycyjnych rozwiązań.
Nawet jeśli drewno musimy kupić, przy odpowiednim rozłożeniu instalacji grzewczej (np. dodaniu dodatkowych kanałów wentylacyjnych do innych pomieszczeń) piec także może być opłacalny. Zwłaszcza, gdy zamiast drzewa w tradycyjnej postaci zainteresujemy się brykietem. Nie ma co kryć - brykiet drzewny nie jest tak piękny i tradycyjny w formie jak drewno, ale na pewno jest to rozwiązanie ekonomiczne i wygodne - zarówno przy transporcie, składowaniu jak i samym spalaniu. Brykiet jest bowiem ekologicznym materiałem stworzonym specjalnie do kominków, jest suchy, ma wysoką sprawność energetyczną i doskonale się pali. Do codziennego ogrzewania jest więc rozwiązaniem idealnym!

Bez względu jednak na wykorzystywany materiał - tradycyjne ogrzewanie niemal zawsze będzie droższe. Z drugiej jednak strony kominek to nie urządzenie, które regulujemy pokrętłem - wymaga jednak pewnej uwagi i uzupełniania materiału palnego. O ile ma pełnić wyłącznie funkcję estetyczną - nie ma problemu - raz na kilka dni możemy dla przyjemności rozpalić nawet niekoniecznie brykietem - a właśnie naturalnym drewnem, ale jeśli planujemy kominkiem ogrzewać pokój czy cały dom - trzeba się liczyć z faktem, że wymaga stałej uwagi. Stąd też rozwiązanie to polecane jest dla świadomych osób, które dysponują odrobiną dodatkowego czasu i po prostu mają ochotę to robić. Niemniej odwdzięczy się na pewno przyjemnym ciepłem, blaskiem i... niższymi rachunkami!


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 Niezwykłe Typy Materacy Do Sypialni


Autor: Adrian Zawadzki


Co takiego jest właśnie w tych materacach, że uważa się je za tak wyjątkowe i niezwykłe? I w jaki sposób dzięki nim możesz dramatycznie podnieść komfort swojego snu? Wszystko za sprawą zapierającej dech w piersiach technologii, która przemienia Twoje łóżko w prawdziwą aparaturę do wypoczynku.


Czasy, kiedy ludzie spali byli jak i byle gdzie mamy już za sobą. Odchodzą w przeszłość wraz z niesławną wersalką: meblem, który jest odpowiedzialny za to, że tak wiele osób z rozrzewnieniem wspomina okres, gdy ich kręgosłup był jeszcze w dobrej formie.

Teraz, do konieczności zaopatrzenia swojego łóżka w profesjonalny materac nie trzeba nikogo przekonywać. Wygodnych materacy jest na rynku sporo – i jest z czego wybierać.

Niewiele osób wie jednak, nawet dziś, jak zaawansowana technologicznie jest branża zajmująca się zapewnieniem ludziom warunków do dobrego snu. I jakie niezwykłe materace są produkowane. Poznaj trzy z nich. Nowoczesne. Zachwycające. I – co najważniejsze – dostępne w sprzedaży w Polsce.

Tak, jeśli masz ochotę, możesz zafundować sobie jeden.

Materace termoelastyczne piankowe

Te materace obrosły legendą, jako że ich wynalazcą jest NASA, amerykańska agencja kosmiczna. To działa na wyobraźnię. Zwłaszcza, że właściwości materacy termoelastycznych są tak inne od wszystkich pozostałych.

Materace kosmiczne? Można tak to ująć.

Co jest w nich takiego niezwykłego? Reagują na ciepło. Wystarczy, że się położysz, a materac zaczyna odbierać ciepło, które emituje Twoje ciało. Materac ugina się pod wpływem Twojego ciężaru w tej samej chwili, kiedy się kładziesz i tak jak inne materace, dopasowuje się do ciała pod wpływem takiego nacisku. Ale potem, następuje dalsze dopasowanie właśnie pod wpływem wyemitowanego przez Ciebie ciepła. Aby ulepszyć osiągnięty efekt.

Jest to jakby takie „drugi etap” dopasowania, który znakomicie podnosi wygodę odpoczynku. Do tego stopnia, że materace termoelastyczne stosuje się czasem w profilaktyce odleżynowej.

Przykładem materaca termoelastycznego jest na przykład „Czuła Jest Noc (ME)”, model posiadający aż 7cm pianki wrażliwej na ciepło.

Materace termoelastyczne lateksowe

To, co wydawało się zarezerwowane tylko dla specjalnych, drogich pianek, udało się zawłaszczyć także niektórym producentom lateksu. Powstał lateks typu „memo”. Lateks termoelastyczny.

Mówi się o nim, że jest to lateks z pamięcią, ponieważ - jak każdy materiał termoelastyczny - zatrzymuje, jakby „zapamiętuje” na chwilę kształt osoby, która na nim leży. I kiedy wstaniesz z materaca z memolateksu, jeszcze przez moment możesz podziwiać – jeśli chcesz – odbicie Twojego ciała na płycie lateksu.

To wkrótce znika i powierzchnia materaca powraca do swojej pierwotnej postaci.

Materace z memolateksu, którego niezwykle udanym przykładem jest model „Markiza Memo”, łączą wszystkie zalety materacy lateksowych i termoelastycznych.

To wspaniale harmonijna kompozycja.

Materace z fizjolateksu

Ten materac nie posiada wrażliwości cieplnej, ale proponuje Ci wygodę osiągniętą na inny sposób. Blok lateksowy, stanowiący wypełnienie takiego materaca (sztandarowy model: "Sendar"), zaprojektowany został z uwzględnieniem tego, w jaki sposób ciało człowieka w pozycji leżącej wywiera nacisk na podłoże. I wiedzę tę wykorzystano już na najbardziej pierwotnym, materiałowym poziomie: przy tworzeniu bloku lateksowego.

Bo widzisz, wiele materacy posiada tak zwane strefy twardości. Dzięki nim pewne rejony materaca są bardziej miękkie, a inne bardziej twarde, w zależności od przeznaczenia. Czyli, w zależności od tego, czy przeznaczone są pod „cięższe”, czy pod „lżejsze” elementy ciała człowieka.
"Sendar" także posiada strefy twardości. Ale są one w nim tylko dodatkiem do czegoś, czego nie posiadają tradycyjne materace lateksowe.

Otóż lateks w materacu tego typu posiada zróżnicowaną gęstość. Najbardziej gęsty jest w części biodrowej materaca, a więc tam, gdzie nacisk na materac będzie największy. Odpowiednio mniejszą gęstość zastosowano w częściach skrajnych bloku lateksu.

A co najważniejsze – przejście między gęstościami odbywa się płynnie. Nie ma tam „schodków” gęstości. Budowa takiego materaca jest swoiście „naturalna”. Tak jak naturalna jest budowa ciała ludzkiego.

Typów i rodzajów materacy jest naprawdę dużo. Można się zagubić, próbując porównać, czym jeden model różni się od innego.

Ale te trzy typy i modele materacy odznaczają się na tle całej reszty.

Są prawdziwie niezwykłe.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Kotły na holzgaz


Autor: Mikee


Czym są kotły na holzgas? Dlaczego zainwestowanie w taki kocioł centralnego ogrzewania się opłaca? O czym warto pamiętać montując u siebie tego typu urządzenie?


Kotły na tak zwany holzgas nie są tak bardzo popularne jak kotły na miał czy na węgiel o wielkości znormalizowanej(tzw eko-groszek). Ale jeśli już ktoś się zdecyduje na taki wybór - zazwyczaj jest bardzo zadowolony.

Omawiane urządzenia są to kotły grzewcze przeznaczone do spalania drewna zgazowanego. Co to oznacza? Otóż kotły te są tak skonstruowane, że podczas spalania w nich odpowiednio sezonowanego drewna opałowego zachodzi proces zwany pirolizą - wytwarza się gaz drzewny, który następnie po zmieszaniu z powietrzem dopływającym do kotła z zewnątrz ulega spaleniu. Dzięki zastosowaniu tej technologii kotły zgazowujące osiągają sprawność energetyczną nawet do 85%(100% oznaczałoby, że cała energia z paliwa została wykorzystana do ogrzania budynku), co jak na kocioł na paliwo stałe jest rewelacyjnym rezultatem.

Aby jednak odnosić korzyści z użytkowania tego rodzaju kotłów grzewczych należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze, kocioł musi być zamontowany tak, aby temperatura wody wracającej do niego nie spadała poniżej 65 stopni C(jest to konieczne, aby kocioł nie skorodował). Rozwiązuje się to montując zawór 3 lub 4drożny mieszający gorącą wodę z zasilenia z zimną, wracającą z instalacji centralnego ogrzewania. Druga sprawa, którą należy wziąć pod uwagę, to opał. Aby w kotle zachodził proces zgazowania drewna i nie osadzała się smoła na ścianach komina, drewno opałowe musi mieć wilgotność maksymalnie 20%. W praktyce oznacza to, że drzewo musi leżeć w odpowiednich warunkach przez ok. dwa lata - tutaj warto podkreślić, że nie sam czas sezonowania ma tu największe znaczenie, a warunki przechowywania drewna. Nie raz bowiem się już zdarzało, że ktoś niezadowolony z temperatury pracy kotła grzewczego zgłaszał reklamację. Przyjeżdżał serwis i pierwsze co robił - sprawdzał wilgotność drewna - a ta niestety 25% i niestety zgłaszający reklamację musiał pokryć koszty dojazdu autoryzowanego serwisu.

Niemniej kotły na holzgas są urządzeniami pozwalającymi uzyskać spore oszczędności w ogrzewaniu swojego domu.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co to jest Pianka termoelastyczna Visco-elastic ?


Autor: Konrad Wiecz


Pianka termoelastyczna Visco-elastic nazywana jest także „leniwą pianką” lub „pianką z pamięcią”.
Nazwy te określają jej właściwości. Gdy na piankę działał nacisk to po jego odpuszczeniu pianka wraca do pierwotnej postaci dopiero po pewnym czasie.


Jej historia sięga lat siedemdziesiątych, kiedy to została wynaleziona w centrum badawczym NASA w Stanach Zjednoczonych. Miała za zadanie zmniejszyć niekorzystne skutki długiego i uciążliwego siedzenia czy też leżenia w małej przestrzeni. Nie duże zapotrzebowanie na tego typu wynalazek podwyższyło jej cenę, a w konsekwencji ograniczyło produkcję na niewielką skalę. Drastyczny skok produkcyjny nastąpił na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to zaczęła wytwarzać taką piankę fabryka w Danii.

Co to jest Pianka termoelastyczna Visco-elastic ?

Pianka dzisiaj jest wykorzystywana między innymi do mebli tapicerowanych oraz do materacy , które mogą służyć także w szpitalach, ponieważ posiadają właściwości przeciw odleżynowe. Bardzo ważną właściwością pianki jest także jej powolność w powracaniu do kształtu poprzedniego. Jest ona mało elastyczna i raczej nie cechuje się zbyt dużą sprężystością. Jest produktem wrażliwym na temperaturę. Jeśli działa na nią niska temperatura to ulega utwardzeniu, jeśli wyższa to staje się miękka. Jest to bardzo przydatna cecha w materacach, ponieważ, podczas gdy wypoczywamy ciepło naszego ciała będzie wywoływało reakcję pianki. Wtenczas materac staje się miększy i dlatego świetnie dopasowuje się do kręgosłupa wypoczywającego, co zapewnia komfortowe użytkowanie.


Podsumowując pianka termoelastyczna Visco-elastic jest w dzisiejszych czasach występuje w bardzo dużej ilości materacy. Są one dostępne w każdej dobrej firmie, która zajmuje się sprzedażą materacy. Niestety nie są to materace bardzo tanie, ale za te wydane pieniądze na pewno zapewniają duży komfort oraz co najważniejsze zdrowy sen.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Bambus i kleje poliuretanowe


Autor: arab1


Stuprocentowo pewnym zdaje się być przyklejanie parkietów na kleje poliuretanowe lub poliuretanowo-
epoksydowe. Większość parkieciarzy tak właśnie twierdzi, ale czy zawsze tak jest?


deska barlinecka, elewacje drewniane, parkiety

W Poznaniu miałem okazję oglądać podłogę z bambusa przyklejoną do podkładu cementowego, a właściwie
odklejoną dokładnie na całej powierzchni od... kleju.

Podłoga z bambusa, zamontowana została na kleju poliuretanowym znanej firmy. Stosowany grunt również został nałożony wedle zaleceń producenta. A jednak klej dokładnie odkleił się od spodniej powierzchni deszczułek i był to w mojej ocenie błąd wykonawczy. Dlaczego tak to zakwalifikowałem? Nie od dzisiaj wiadomo, że każda deszczułka z parkietu bambusowego jest czterostronnie lakierowana. To oznacza, że zarówno wierzch deszczułki jak i spód są pokryte lakierem. Jaki to lakier? Otóż są to najczęściej lakiery UV starych generacji. Właściwie można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że każda dostawa to inny lakier i nieco inne parametry powłoki.

Deska barlinecka, elewacje drewniane

Jedno jest pewne nie ma bambusa nie lakierowanego. Taki również bambus kupił sobie samodzielnie klient i również kupił wskazany przez sprzedawcę klej poliuretanowy bardzo znanej marki, po czym wezwał parkieciarza i zlecił montaż. Parkieciarz, jak parkieciarz, chodzące doświadczenie. Pomimo, że długo w branży, nic go nie nauczyło bolszewickiej czujności. Efekt jest widoczny na zdjęciach, które mówią same za siebie. Klej dokładnie schodzi z powierzchni spodniej deszczułki zostawiając czyste powierzchnie. Dlaczego? Co jest przyczyną?

Deska tarasowa, parkiet egzotyczny

Jeśli nawet kiedyś udało się tak przykleić bambus to nie znaczy, że można to robić zawsze. Każdy parkieciarz wie, jakie to ryzyko polakierować dodatkową warstwą istniejący na powierzchni deski warstwowej lakier UV. Z reguły taka do lakierowana warstwa łuszczy się i to dopiero po całkowitym utwardzeniu (ok. 2-3 tygodni). Na dobre widać to zazwyczaj w okolicach zarysowań i zadrapań. Tam najszybciej można zaobserwować złuszczenia. Dlaczego lakier się łuszczy skoro niejeden z nas wcześniej taką samą deskę polakierował bez problemów.

parkiet, tarasy

Czy można mówić tutaj o przypadku? Tak. Jest to oczywiste, ponieważ nawet nasi rodzimi producenci często zmieniają lakiery na powierzchniach swych desek, a jeszcze częściej są wykonywane serie próbne nowych lakierów i serie te zazwyczaj trafiają z próbnym lakierem na rynek. Oczywiście nikt się tego nie spodziewa i nikt o tym nie informuje. Taki brak informacji powinien być wiedzą i doświadczeniem parkieciarza, bo przecież nie klient, w dobrej wierze zlecający montaż, powinien o tym wiedzieć. Skoro każdy niemal parkieciarz wie o lakierach, dlaczego gloryfikujemy rolę klejów poliuretanowych i nie dopuszczamy choćby elementu braku wiary w adhezję do takich, często zmieniających się powłok lakierniczych. Dlaczego traktujemy bambus jako zawsze taki sam, skoro większość pochodzi z Chin, gdzie jest stu producentów i dziewięćdziesiąt dziewięć technologii? W opisanym przypadku, parkieciarz nie zgodził się z moją interpretacją, zrzucając winę na rzekome zawilgocenie. Po pomiarach wykluczyłem taki stan rzeczy, gdyż wybrzuszenie się deszczułek było niewielkie i stanowiło zmianę liniowych wymiarów w granicach istniejących polaryzacji wilgoci w każdym z zamieszkanych pomieszczeń. Dosłownie niewielkie naprężenia spowodowały brak przyczepności kleju, a powinno być tak, że deszczułki z klejem wyrywają podkład cementowy, niszcząc go. Nie zgadzam się również z przedstawicielem producenta, który na swą obronę twierdzi, że błąd powstał z winy parkieciarza, choć tak naprawdę z innego powodu. Sugerował, że klej został źle wymieszany, albo był nakładany tuż przed krystalizacją. Tę tezę wykluczam zdecydowanie, gdyż klej doskonale się trzyma podkładu z gruntem, a skutkuje brakiem adhezji tylko w kontakcie z deszczułkami. Ponadto można by zakładać, że tak było, ale wtedy na powierzchni posadzki z bambusa powinny być miejsca, gdzie klej trzyma dobrze, wszak gdzieś ten parkieciarz musiał zacząć i nakładać świeżo zmieszany klej.

elewacje drewniane, parkiety, tarasy

Co powinien zrobić parkieciarz? Najpewniej jest zeszlifować warstwę lakieru ze spodu wszystkich deszczułek. Wtedy adhezja każdego poliuretanowego kleju będzie doskonała. Jest to jednak zabieg, z uwagi na gotowe wykończenie wierzchniej warstwy, kłopotliwy, a ponadto pracochłonny. Można również zastosować jeden z elastycznych klejów poliuretanowych, jakich wiele na rynku. Te kleje mają znacznie lepszą adhezję do wszelkich powłok lakierniczych i zawsze zachowują elastyczność. W zasadzie w żadnej z prób, jakie wykonywałem takimi klejami na problematycznych polakierowanych powierzchniach i na powierzchni z owej ekspertyzy nie było oznak braku, lub nawet obniżenia adhezji. Wniosek nasuwa się prosty. Sztywne kleje poliuretanowe lub poliuretanowo-epoksydowe nie nadają się na deszczułki z bambusa. Rada dla parkieciarzy. Profesjonalizm to jest w pewnym sensie, nie przesadna wiara w siebie i nie przesadny brak wiary w to co mówią producenci.

parkiet krajowy, parkiet egzotyczny

Dobrze, jeśli środowiska parkieciarskie zaczną omawiać błędy i dochodzić przyczyn, źle jeśli zaczną wierzyć we wszystko producentom. W opisanym przypadku wykonawca twierdzi, że producent dopuszcza takie realizacje na tym kleju. Producent powiada, że nie jest w stanie modyfikować każdej partii kleju do zmiennych warunków. Obaj pewnie są przekonani, że mają rację i mogę ich zrozumieć, ale..., no ale rzemiosło cierpi. Ktoś musi za to odpowiedzieć. Kto? Wykonawca.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.